Marka jako chwila wytchnienia Wszyscy zastanawiamy się, jak będzie wyglądał marketing w tym kolejnym trudnym dla Polski i świata roku. A może właśnie teraz powróci do korzeni? Wiemy już, że pomimo wstrząsów, kryzysów konsumenci kupują, a marketerzy komunikują się z nimi za pomocą reklamy. Prognozy Agory (wspominamy o nich, bo są najświeższe) mówią, że w tym roku możemy się spodziewać przyzwoitego, ok. 5-procentowego wzrostu wydatków mediowych. To całkiem sporo, chociaż autorzy tej prognozy zastrzegają, że nie są do końca w stanie określić skutków wojny w Ukrainie. Jeżeli zaś chodzi o poszczególne segmenty, to pewnie będzie podobnie jak w pierwszej najmocniejszej fazie kryzysu pandemicznego. FMCG i detaliści spożywczy będą nadal mieli się stosunkowo dobrze, a motoryzacja i AGD mogą się zmagać z problemami łańcucha dostaw, co może mieć przełożenie na ich aktywności marketingowe. Nic nie wskazuje na koniec boomu na nieruchomości, a topociąga za sobą popyt na określone dobra trwałe.
Co jednak z tonem, treścią komunikacji? W pierwszych dniach po wybuchu wojny wiele marek zawiesiło kampanie, bo marketerzy uznali ich treść za nieodpowiednią. Potem przyszła fala komunikacji dotyczącej pomocy dla Ukrainy. Ale co dalej? Czy marki nadal będą stawiać przede wszystkim na informowanie o działaniach dobroczynnych, a może na rodzinność, bliskość? Na pewno pandemia oba te wątki podkreśliła. Zwłaszcza wątek CSR stał się „must have” każdej marki, ale czy ta tematyka jako jedyna pasuje do tej sytuacji? Czy będzie pozwalała się wyróżnić? Kiedy jesienią ub.r. przygotowywaliśmy wraz z YouTube materiał dotyczący festiwalu YouTube Works, rozmawialiśmy o nowych trendach w komunikacji, które można była zaobserwować podczas amerykańskiej edycji imprezy. Pojawiły się tam prace, na których poprzedni kryzys – pandemia – odcisnął piętno. I okazało się, że najciekawsze filmy to takie, w których marki nie boją mówić się o trudnych sprawach, ale nie rezygnują z kreowania magii. Nawet zapraszają odbiorcę do ich lepszego świata.
Można odnieść wrażenie, że to powrót do reklamy z lat 90., w których po użyciu proszku do prania znikały wszelkie kłopoty życiowe. Ale może kryzys jest właśnie czasem, w którym konsumenci nie chcą ani sadvertisingu ani goodvertisingu, tylko chwili wytchnienia i radości, jakie może dać marka? 22 strony
Raport w postaci pliku pdf.

 • O Raportach

  Seria opracowań dotyczących poszczególnych sektorów rynku mediowo-reklamowego
  ( „Agencje Reklamowe i Domy Mediowe”, „Agencje Marketingu Zintegrowanego”, „Agencje Digital”, „Biura reklamy”, „Marka/Marketer”, „Agencje PR”, „Sport i Marketing”, „OOH”, „Wydawcy”, „Nadawcy”, „Kronika”).
  Zawartość merytoryczną raportów stanowią podsumowania wydarzeń minionego roku, opis aktualnych trendów oraz prognozy szans i zagrożeń w najbliższej przyszłości. Raporty redagowane są przez zespół dziennikarzy „Media Marketing Polska” i zgodnie z harmonogramem wydawniczym dołączane do wybranych wydań miesięcznika.

 • Gdzie moge zakupić Raport

  Raporty specjalne są dostępne razem z prenumeratą magazynu „Media Marketing Polska” lub w postaci dokumentu w formacie PDF.

  zakup prenumeraty magazynu „Media Marketing Polska”
  zakup raportu w formacie PDF
  kontakt bezpośredni do opiekuna produktu
  Piotr Łukowski

 • Wydarzenia związane z Raportami

  Gala Marketerów, Agencji Reklamowych i Domów Mediowych
  kontakt w sprawie wydarzeń
  Anna Pastor
  Katarzyna Wlostowska

 • Dostępna przestrzeń reklamowa

  Czytaj najnowsze wydanie miesięcznika "Media Marketing Polska"
  kontakt w sprawie reklamy i sponsoringu
  Paweł Balcerek

 • Kontakt z Redakcją

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 VFP Communications Ltd.