W numerze między innymi:

• Na spokojnie i do przodu. Co mają ze sobą wspólnego nauka jazdy na rowerze, Argentyna, inflacja, cenowa wojna dyskontów i franczyza partnerska – tłumaczy Tareck Ouaibi, prezes Carrefour Polska.

• Cenowy odwrót na paragonach. Pod lupę bierzemy nabiał. Co się dzieje? Sytuacja powoli się zmienia.

• Niepołomickie historie. Takiej lokalizacji może pozazdrościć EMO Market niejeden konkurent. Historia sklepu też jest niezwykle ciekawa, podobnie jak sama nazwa.

• Sukcesja – czy to już ten moment? Trzech doświadczonych detalistów opowiada nam o swoich początkach przygody z handlem. Mierzą się też z tematem sukcesji i zastanawiają się, czy są w stanie żyć bez pracy.

• System kaucyjny zacznie obowiązywać 1 stycznia 2025 r. Dlaczego nie jest możliwe przesunięcie terminu wdrożenia systemu, ilu już jest chętnych na operatorów oraz czy państwo będzie dofinansowywać recyklomaty – m.in. te tematy poruszamy w rozmowie z Anitą Sowińską, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

• Prawna regulacja umowy franczyzy – czy jest potrzebna? W związku z dynamicznym rozwojem rynku i znaczącą liczbą aktywnych sieci franczyzowych, wprowadzenie prawnej regulacji umowy franczyzy jest w pełni uzasadnione. Dlaczego? Już wyjaśniam.

100 stron o handlu

System kaucyjny, sukcesja i franczyza

SYSTEM KAUCYJNY TO TEMAT, KTÓRY ROZGRZEWA DO CZERWONOŚCI, NAJMOCNIEJ PRODUCENTÓW. NIESŁUSZNIE. Małoformatowego handlu miał nie dotyczyć, więc nie przysporzyć tu problemów, ale to – wbrew pozorom – problemy dopiero oznacza. Ci mniejsi detaliści mówią już wprost, że bez butelkomatów stracą klientów. Również właściciel sklepu, który pokazujemy w tym wydaniu „Handlu”, obawia się, że brak możliwości zwrotu opakowań może doprowadzić do tego, że klienci zdecydują się na zakupy w innej, większej placówce, gdzie ten recyklomat stoi. Mówimy więc o potencjalnym odpływie klientów lub zmniejszeniu częstotliwości ich wizyt w małych placówkach, których jest przecież kilkadziesiąt tysięcy. To więc potężne zagrożenie, ale i niemała inwestycja, jeśli zechcą one przystąpić do systemu. Sam system wymaga więc bardzo gruntownego przemyślenia i znalezienia rozwiązań również dla tych mniejszych detalistów. Alarmujemy więc i my, bo to przepisy, które mogą pogrążyć handel małoformatowy.
Coraz gorętszym tematem jest też sukcesja w handlu. Przez lata dyskutowana w kontekście wielkich firm, w przypadku tych najmniejszych, ze względu na ich liczebność, jest niemałym zagrożeniem. Coraz więcej detalistów nie ma komu przekazać biznesu. Dzieci wybierają inną drogę, co wtedy zrobić? Warto znaleźć pracowników, którzy zechcą wykupić firmę. Przygotowaniami do sukcesji dzieli się w tym wydaniu trzech detalistów. Kolejnych prosimy o kontakt i opowiedzenie o swoich doświadczeniach, wątpliwościach i wyzwaniach.
Ale wyzwania to domena nie tylko mniejszych firm. Jak pokazuje nasza rozmowa miesiąca, i Carrefour z całym wielkim zapleczem ludzi i kapitału też sporo pomysłów weryfikuje. Rezygnuje z niektórych konceptów i rozwiązań, a inne rozwija. Ważna jest też dla niego franczyza.
Franczyza to także kolejny temat prawny. Nierozstrzygnięta jest kwestia tego, czy doczeka się ustawy. Tym razem pytamy środowisko prawnicze o to, co i jak warto uregulować.
Jak zawsze patrzymy też na kategorie produktowe i szykujemy się wraz z detalistami i producentami do sezonu grillowego. Na jakie produkty postawić, gdzie widać wzrosty – to wszystko w raporcie Grill.

Michalina Szczepańska






redaktor naczelna
miesięcznika „Handel”
Michalina Szczepańska

  • O magazynie

    Miesięcznik branży FMCG - „Handel”, jest adresowany do właścicieli, kierowników niezależnych sklepów spożywczych i drogerii w całej Polsce. W "Handlu" przeważają artykuły o charakterze edukacyjnym i informacyjnym, a nowoczesny layout wyróżnia pismo na tle innych tytułów branżowych. Poza artykułami czytelnicy znajdą również informacje o nowych produktach oraz promocjach organizowanych przez producentów FMCG.

  • Co zawiera prenumerata magazynu

    dziesięć egzemplarzy magazynu,
    E-wydania - darmowy dostęp do cyfrowej wersji magazynów poprzez dedykowaną aplikację na urządzenia mobilne (App Store , Google Play),
    bezpłatny dostęp do serwisu "Handel Extra",
    rabaty na uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez wydawnictwo,
    darmową wysyłkę.

  • Gdzie moge zakupić magazyn

    zakup online poprzez sklep.media.com.pl
    poprzez formularz prenumeraty w wersji PDF
    kontakt bezpośredni do opiekuna produktu

    Piotr Łukowski

  • Strony internetowe związane z magazynem
  • Wydarzenia związane z magazynem

    Konkurs Hit Handlu
    Kontakt w sprawie wydarzeń

    Anna Pastor
    Katarzyna Wlostowska Monika Łojek

  • Dostępna przestrzeń reklamowa

    Pobierz najnowsze media reklamowe dla magazynu "Handel"
    kontakt w sprawie reklamy i sponsoringu

    Monika Łojek Anna Piskorz Nataliia Giermuda

  • Kontakt z Redakcją

    Joanna Hamdan

  • Historia magazynu

       Od 1993 roku, czyli od pierwszego wydania, „Handel” opisuje zmiany, wskazuje trendy i kierunki rozwoju branży FMCG. Od wielu lat czasopismo utrzymuje wysoką pozycję w segmencie prasy handlowej. Towarzyszy detalistom i hurtownikom w ich codziennej pracy, dostarczając niezbędnych informacji i wskazówek na temat tego, jak skutecznie konkurować na szybko zmieniającym się rynku.

       W styczniu 2010 roku po konsultacjach z naszymi czytelnikami i klientami „Handel” przybrał nową, atrakcyjną szatę graficzną. Obecnie jako miesięcznik w nakładzie 80 000 dociera do sklepów niezależnych (działających pod własnym szyldem), placówek franczyzowych, ajencji, hurtowni oraz do super- i hipermarketów.
    Wszystkie te kanały zostały wzięte pod uwagę w badaniu dystrybucji i czytelnictwa wysokonakładowej prasy handlowej z maja 2013 roku przeprowadzonego przez instytut GfK Polonia. W całkowitej próbie, wynoszącej 1036 wywiadów, najwyższe wskaźniki uzyskał właśnie miesięcznik „Handel”, notując 55 proc. dotarcia i czytelnictwa do wskazanej grupy docelowej.

       Aż 65 000 egz. adresowanych imiennie trafia do czytelników za pośrednictwem Poczty Polskiej i In Postu. Odbiorcami są właściciele i kierownicy niezależnych sklepów detalicznych z branży FMCG na terenie całego kraju. Pozostałe 15 000 egz. jest rozpowszechniane za pośrednictwem sieci Eurocash. Nakład i dystrybucja są kontrolowane przez Związek Kontroli i Dystrybucji Prasy. Według danych GfK Polonia na początku 2010 roku działało 93 000 sklepów małego formatu – niezależne stanowiły ok. 79 proc.

       Zawartość merytoryczna czasopisma od początku jego istnienia na rynku stoi na najwyższym poziomie. Każde wydanie „Handlu” zawiera informacje o aktualnych branżowych wydarzeniach w kraju i za granicą, najnowszych metodach i narzędziach w zarządzaniu, strategiach firm handlowych, przepisach i regulacjach prawnych w handlu detalicznym, wywiady z osobami kształtującymi wizerunek polskiej branży FMCG. Informujemy o nowościach wprowadzanych na rynek, publikujemy analizy rynków produktów spożywczych i niespożywczych, raporty specjalne oraz artykuły o technologiach i trendach w wyposażeniu sklepów. „Handel” jest także lekturą dla polskich producentów i dystrybutorów dóbr FMCG.

    Od września 2014r. magazyn dostępny jest również w wersji cyfrowej.

  • Stopka magazynu

    Stopka magazynu Handel

x

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 VFP Communications Ltd.