- Koniec zmowy milczenia. Coraz ostrzej i coraz głośniej handel tradycyjny oraz hurtownicy zwracają uwagę na nierówne traktowanie ich w biznesie. Chodzi m.in. o faworyzowanie cenowe wielkich sieci handlowych przez producentów.

- Mówimy "nie" dużym różnicom cen. Zarówno hurtownie, jak i sklepy małego formatu nie są już zainteresowane współpracą z tymi producentami, którzy ich dyskryminują - mówi Krzysztof Tokarz, prezes GK Specjał.

- Kopalnia diamentów. Sieć Arhelan jest ewenementem na polskim rynku. To wciąż firma rodzinna, która sukcesywnie otwiera nowe sklepy, i to tylko własne.

- Handlowy uniwersytet. Wcześniej nie mieliśmy w ogóle do czynienia z detalem, więc tzw. twarda franczyza okazała się dla nas handlowym uniwersytetem - mówi Jolanta Śpiewak, współwłaścicielka Stokrotki w Górze Puławskiej.

- Cudzoziemiec legalnym pracownikiem. Procedura zatrudnienia jest dość skomplikowana i długotrwała, utrudnia ją rozproszenie przepisów prawa, które regulują te kwestie.

82 strony

Późny sezon

Zdecydowanie pogoda nie spełniła oczekiwań producentów lodów i napojów. Sezon zacznie się później, zimny kwiecień i – jak podają prognozy – raczej chłodny maj nie sprzyjają popytowi na te produkty. Przede wszystkim konsumenci nie sięgają po lody impulsowe, jeśli już, to raczej kupują do konsumpcji w domu familijne opakowania. Zatem ich producenci mogą liczyć na kolejny rok wzrostu sprzedaży (o kategorii lodów familijnych w artykule „Lodowa familiada”). Dla lodów impulsowych kanał małoformatowy ma kolosalne znaczenie, w przypadku familijnych – przegrywa z nowoczesnym. Ale dlaczego przegrywa również w kategorii mleka? Takie pytanie zadaje ich producentom Pedro Martinho, członek zarządu Eurocashu. Wymienia również inne kategorie, w których kanał małoformatowy jest jego zdaniem dyskryminowany. Czym tłumaczy takie zjawisko i co robi, aby to zmienić – w wywiadzie w Temacie numeru. Jego opinia nie jest odosobniona. O zbyt dużych różnicach cen dla hurtowni obsługujących sklepy małoformatowe w porównaniu szczególnie z dyskontami mówi w wywiadzie Krzysztof Tokarz, prezes GK Specjał. Efektem cenowych strategii niektórych producentów jest niekonkurencyjność sklepów małoformatowych. Konsekwencje ponoszą ich właściciele – o czym także w Temacie numeru. Jedyną bronią w ich rękach jest wycofanie produktów w spornych cenach z półek. I robią to, bo jak się okazuje, może przynieść pożądany efekt. Ale brak produktów to strata producenta, hurtowni, detalisty i konsumenta, który nie ma odpowiedniej oferty w jednym miejscu. Może czas już przestać ponosić takie straty?

Barbara Mikusińska-Ozdobińska
redaktor naczelny
"Handel"
Barbara Mikusińska-Ozdobińska

  • O magazynie

    Miesięcznik branży FMCG - „Handel”, jest adresowany do właścicieli, kierowników niezależnych sklepów spożywczych i drogerii w całej Polsce. W "Handlu" przeważają artykuły o charakterze edukacyjnym i informacyjnym, a nowoczesny layout wyróżnia pismo na tle innych tytułów branżowych. Poza artykułami czytelnicy znajdą również informacje o nowych produktach oraz promocjach organizowanych przez producentów FMCG.

  • Gdzie znajdę najnowsze wydanie?

    Wejdź na stronę: www.e-wydania.media.com.pl
    kontakt bezpośredni do opiekuna produktu

    Piotr Łukowski

  • Strony internetowe związane z magazynem
  • Wydarzenia związane z magazynem

    Konkurs Hit Handlu
    Kontakt w sprawie wydarzeń

    Anna Pastor
    Katarzyna Wlostowska

  • Kontakt w sprawie reklamy

    Czytaj najnowsze wydanie miesięcznika "Handel"
    kontakt w sprawie reklamy:

    Anna Piskorz Dorota Fabiszewska

  • Kontakt z Redakcją

    Joanna Hamdan

  • Historia magazynu

       Od 1993 roku, czyli od pierwszego wydania, „Handel” opisuje zmiany, wskazuje trendy i kierunki rozwoju branży FMCG. Od wielu lat czasopismo utrzymuje wysoką pozycję w segmencie prasy handlowej. Towarzyszy detalistom i hurtownikom w ich codziennej pracy, dostarczając niezbędnych informacji i wskazówek na temat tego, jak skutecznie konkurować na szybko zmieniającym się rynku.

       W styczniu 2010 roku po konsultacjach z naszymi czytelnikami i klientami „Handel” przybrał nową, atrakcyjną szatę graficzną. Obecnie jako miesięcznik w nakładzie 80 000 dociera do sklepów niezależnych (działających pod własnym szyldem), placówek franczyzowych, ajencji, hurtowni oraz do super- i hipermarketów.
    Wszystkie te kanały zostały wzięte pod uwagę w badaniu dystrybucji i czytelnictwa wysokonakładowej prasy handlowej z maja 2013 roku przeprowadzonego przez instytut GfK Polonia. W całkowitej próbie, wynoszącej 1036 wywiadów, najwyższe wskaźniki uzyskał właśnie miesięcznik „Handel”, notując 55 proc. dotarcia i czytelnictwa do wskazanej grupy docelowej.

       Aż 65 000 egz. adresowanych imiennie trafia do czytelników za pośrednictwem Poczty Polskiej i In Postu. Odbiorcami są właściciele i kierownicy niezależnych sklepów detalicznych z branży FMCG na terenie całego kraju. Pozostałe 15 000 egz. jest rozpowszechniane za pośrednictwem sieci Eurocash. Nakład i dystrybucja są kontrolowane przez Związek Kontroli i Dystrybucji Prasy. Według danych GfK Polonia na początku 2010 roku działało 93 000 sklepów małego formatu – niezależne stanowiły ok. 79 proc.

       Zawartość merytoryczna czasopisma od początku jego istnienia na rynku stoi na najwyższym poziomie. Każde wydanie „Handlu” zawiera informacje o aktualnych branżowych wydarzeniach w kraju i za granicą, najnowszych metodach i narzędziach w zarządzaniu, strategiach firm handlowych, przepisach i regulacjach prawnych w handlu detalicznym, wywiady z osobami kształtującymi wizerunek polskiej branży FMCG. Informujemy o nowościach wprowadzanych na rynek, publikujemy analizy rynków produktów spożywczych i niespożywczych, raporty specjalne oraz artykuły o technologiach i trendach w wyposażeniu sklepów. „Handel” jest także lekturą dla polskich producentów i dystrybutorów dóbr FMCG.

    Od września 2014r. magazyn dostępny jest również w wersji cyfrowej.

x

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 VFP Communications Ltd.