W numerze między innymi:

- Działamy na własne pyzikowe konto. Każdy czas jest dobry na inwestowanie, trzeba to jednak robić z głową. Ale też odważnie – twierdzą Ewa Pyzik-Kolawa i Sylwester Pyzik, franczyzobiorcy sieci ABC z Nowego Sącza, którzy w lutym otworzyli siódmy sklep i szykują już do uruchomienia kolejny.

- Pełna mobilizacja handlu. Organizacja zbiórek darów, zaadaptowanie archiwum firmowego na mieszkania dla uchodźców, promocja produktów ukraińskich – polski handel pomaga Ukrainie, jak tylko może.

- Żywność plant based ma potencjał. Choć roślinne alternatywy wciąż są jeszcze relatywnie małą kategorią produktową, to charakteryzuje się ona dużą dynamiką wzrostu sprzedaży, zainteresowaniem konsumentów i jest dostępna w większości kanałów sprzedaży, a szczególnie w handlu wielkopowierzchniowym. Przyszłość należy więc do wegańskiego rynku FMCG.

- Orzeźwienie na słodko. Rynek lodów wart jest już 3,35 mld zł. Jego rozwoju nie zatrzymały pandemia i lockdowny. Wpływ na to mają m.in. sami producenci, którzy prześcigają się w tworzeniu oferty dla każdego konsumenta, który ma ochotę na chwilę zapomnienia, bez względu na wiek.

- Coraz większy ruch we franczyzie. Handel wciąż się konsoliduje. W ubiegłym roku do franczyz i grup zakupowych przystąpiło 3 tys. sklepów. Widać też coraz większy ruch wewnątrz samych sieci.

- Zmiany w akcyzie na piwo. Holandia walczy z mocnymi piwami. Akcyza będzie tam liczona od zawartości alkoholu. Czy u nas też jest możliwa i potrzebna taka zmiana?

 108 strony o handlu

Franczyzobiorcy i ich handlowe recepty

TYM RAZEM JESZCZE MOCNIEJ NIŻ ZAZWYCZAJ POSŁUŻĘ SIĘ OBSERWACJAMI BOHATERÓW NASZEJ OKŁADKI, KTÓRZY WYWODZĄ SIĘ Z NOWEGO SĄCZA, A W LUTYM OTWORZYLI SIÓDMY SKLEP FRANCZYZOWY. Jak można podsumować ich przepis na handlowy sukces„Nasze sklepy wyróżniają się lokalnością, wielkością i wyjątkowym, rodzinnym klimatem […]. Ale też jakością, uśmiechem sprzedawczyń, życzliwością, dobrymi cenami. Bardzo o to dbamy. Wychodzimy z założenia, że kupuje się tam, gdzie się opłaca, a nie tam, gdzie jest tanio”. To jedno z wielu ciekawych spostrzeżeń. Kolejne przykładowe, bardzo proszę: „Każdy sklep ma innego klienta. […] klient z centrum miasta jest bardzo wymagający, chce mieć piękne i bez skazy pomidory czy jabłka, natomiast ten podmiejski jest świadomy, że za pięknym wyglądem nie zawsze idzie jakość […]”. I podsumowanie: „Nie ma złych miejsc do robienia handlu, jest tylko źle dobrany asortyment. A od tego jest właściciel. Różnice wynikają z warunków życia, a detalista musi je zauważać i umieć wdrożyć […]. W każdych czasach klient doceni dobrą pracę. Poza tym ludzie zawsze będą potrzebowali jeść, więc sklepy są po trzebne” – przekonują Ewa Pyzik-Kolawa i Sylwester Pyzik, czyli dwa handlowe pokolenia.
O pewnym i silnie rosnącym popycie na żywność, również w związku z najazdem Rosji na Ukrainę i napływem uchodźców, mogą sporo powiedzieć analitycy. Na kolejnych stronach znajdą Państwo analizę NielsenIQ sprzedaży w Polsce w kolejnych tygodniach od tego najazdu. Ukraińcy, którym udało się uciec, to też przecież konsumenci. Producenci również o tym mówią. Wzmożone zakupy będzie więc widać w iluś kategoriach. Przykład, o którym usłyszeliśmy w Maspeksie, to soki, nektary i napoje. „To produkty o bardzo dużej penetracji, zazwyczaj każdy je kupuje i ich używa, dlatego też sytuacja związana z napływem uchodźców na pewno wpłynie także i na te kategorie” – tłumaczy firma.
Wiele spożywczych kategorii będą pobudzały nadchodzące cieplejsze tygodnie i sezon grillowo-piknikowy. O tym, co Polacy jedzą w tym czasie i jak się to zmienia, piszemy w raporcie Grill.
Jak zawsze w kwietniowym wydaniu analizujemy też rynek franczyzy – które sieci najmocniej urosły, co się zmieniło, kto i jak wspiera swoich franczyzobiorców, jak mocno zrzeszony jest już rynek. Franczyzowe kierunki i przetasowania znajdą Państwo w raporcie Franczyza.


Do usłyszenia, zobaczenia, przeczytania.Michalina Szczepańska


redaktor naczelna
miesięcznika „Handel”
Michalina Szczepańska

 • O magazynie

  Miesięcznik branży FMCG - „Handel”, jest adresowany do właścicieli, kierowników niezależnych sklepów spożywczych i drogerii w całej Polsce. W "Handlu" przeważają artykuły o charakterze edukacyjnym i informacyjnym, a nowoczesny layout wyróżnia pismo na tle innych tytułów branżowych. Poza artykułami czytelnicy znajdą również informacje o nowych produktach oraz promocjach organizowanych przez producentów FMCG.

 • Gdzie znajdę najnowsze wydanie?

  Wejdź na stronę: www.e-wydania.media.com.pl
  kontakt bezpośredni do opiekuna produktu

  Piotr Łukowski

 • Strony internetowe związane z magazynem
 • Wydarzenia związane z magazynem

  Konkurs Hit Handlu
  Kontakt w sprawie wydarzeń

  Anna Pastor
  Katarzyna Wlostowska

 • Kontakt w sprawie reklamy

  Czytaj najnowsze wydanie miesięcznika "Handel"
  kontakt w sprawie reklamy:

  Anna Piskorz Dorota Fabiszewska

 • Kontakt z Redakcją

  Joanna Hamdan

 • Historia magazynu

     Od 1993 roku, czyli od pierwszego wydania, „Handel” opisuje zmiany, wskazuje trendy i kierunki rozwoju branży FMCG. Od wielu lat czasopismo utrzymuje wysoką pozycję w segmencie prasy handlowej. Towarzyszy detalistom i hurtownikom w ich codziennej pracy, dostarczając niezbędnych informacji i wskazówek na temat tego, jak skutecznie konkurować na szybko zmieniającym się rynku.

     W styczniu 2010 roku po konsultacjach z naszymi czytelnikami i klientami „Handel” przybrał nową, atrakcyjną szatę graficzną. Obecnie jako miesięcznik w nakładzie 80 000 dociera do sklepów niezależnych (działających pod własnym szyldem), placówek franczyzowych, ajencji, hurtowni oraz do super- i hipermarketów.
  Wszystkie te kanały zostały wzięte pod uwagę w badaniu dystrybucji i czytelnictwa wysokonakładowej prasy handlowej z maja 2013 roku przeprowadzonego przez instytut GfK Polonia. W całkowitej próbie, wynoszącej 1036 wywiadów, najwyższe wskaźniki uzyskał właśnie miesięcznik „Handel”, notując 55 proc. dotarcia i czytelnictwa do wskazanej grupy docelowej.

     Aż 65 000 egz. adresowanych imiennie trafia do czytelników za pośrednictwem Poczty Polskiej i In Postu. Odbiorcami są właściciele i kierownicy niezależnych sklepów detalicznych z branży FMCG na terenie całego kraju. Pozostałe 15 000 egz. jest rozpowszechniane za pośrednictwem sieci Eurocash. Nakład i dystrybucja są kontrolowane przez Związek Kontroli i Dystrybucji Prasy. Według danych GfK Polonia na początku 2010 roku działało 93 000 sklepów małego formatu – niezależne stanowiły ok. 79 proc.

     Zawartość merytoryczna czasopisma od początku jego istnienia na rynku stoi na najwyższym poziomie. Każde wydanie „Handlu” zawiera informacje o aktualnych branżowych wydarzeniach w kraju i za granicą, najnowszych metodach i narzędziach w zarządzaniu, strategiach firm handlowych, przepisach i regulacjach prawnych w handlu detalicznym, wywiady z osobami kształtującymi wizerunek polskiej branży FMCG. Informujemy o nowościach wprowadzanych na rynek, publikujemy analizy rynków produktów spożywczych i niespożywczych, raporty specjalne oraz artykuły o technologiach i trendach w wyposażeniu sklepów. „Handel” jest także lekturą dla polskich producentów i dystrybutorów dóbr FMCG.

  Od września 2014r. magazyn dostępny jest również w wersji cyfrowej.

x

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 VFP Communications Ltd.