Raport specjalny "Agencje Reklamowe i Domy Mediowe 2020" opracowany na podstawie badania przeprowadzonego przez Kantar metodą CATI (Computer Assisted Telephone Interviews) w dniach 9.03-8.04.2020 r. Próbę wyjściową stanowiła grupa 2774 osób. W raporcie znajdują się opisy 68 agencji reklamowych oraz 22 domów mediowych.   Nowa normalność
Wśród wielu trendów, jakie na rynku agencyjnym pojawiły się w ostatnim roku, zwracamy uwagę na dwa – budowanie własnych studiów produkcyjnych i pracę zdalną. Oba będą miały dalekosiężne skutki dla rynku reklamy.

U miejętność wyprodukowania jakościowego kontentu wideo mocno się upowszechniła i wie to każdy, kto nawet sporadycznie sprawdza TikToka czy działania youtuberów. Jeśli nastolatek we własnym pokoju jest w stanie stworzyć i obsługiwać swoje ministudio, to tym bardziej agencje z wieloletnim doświadczeniem mogą mieć własne domy produkcyjne. Przez wysokie marże w produkcji ekonomicznie długofalowo bardziej opłacalne jest tworzenie tego kontentu in house. Chociaż trzeba zainwestować w sprzęt i zapłacić specjalistom, finalnie – nie trzeba się po prostu dzielić pieniędzmi. Za protoplastę tego modelu działania w Polsce może być uznany Rafał Baran, który założył agencję reklamową Bridge2Fun. Miała ona background produkcyjny wynikający z integracji z kanałem 4funTV. Bardzo dobre posunięcie, na którego dobre efekty finansowe nie trzeba było długo czekać. Kontent social czy digital do tej pory był robiony we współpracy z domami produkcyjnymi. Dla agencji oznaczało to bycie de facto pośrednikiem między klientem a studiem. Zmiany dotyczące kolor-korekcji, wyboru plików, montażu czy dźwięku, zgranie wszystkich materiałów i poprawek są skomplikowanym procesem. Nie wspominając już o tak banalnym problemie, jakim jest różnica oprogramowania, na którym pracują wszystkie strony. Dodajmy do tego sytuację, w której dom produkcyjny jest już w trakcie innego zlecenia, a agencja nadal przesyła poprawki klienckie. Własne zaplecze to dla agencji po prostu uproszczenie i skrócenie procesu. Zwiększa przy tym elastyczność produkcji.

Nie ma fal
W zeszłym roku domy mediowe walczyły na starych zasadach – przetargów nie brakowało, wojny podjazdowe na polu HR trwały w najlepsze. Wiosną przyszło ogromne spowolnienie i biznes trzeba układać na nowo. Ten rok jest prawdziwym wyzwaniem.

W szystko rysowało się w różowych barwach. W 2019 r. ciągle przychodziły prognozy, które mówiły o wzrostach. Jednak takiego zwrotu akcji, jakim okazała się epidemia, nie wymyśliłby nawet Andrea Camilleri w swoich sycylijskich kryminałach. Również wydanie naszego raportu (dotąd tradycyjnie publikowaliśmy go wiosną) zostało przesunięte z oczywistych powodów. Nie możemy analizować wyłącznie danych za rok ubiegły, ponieważ ten prawdopodobnie będzie ważniejszy i pokaże siłę lub słabość struktur mediowych.   124 strony
Raport w postaci pliku PDF.

 • O Raportach

  Seria opracowań dotyczących poszczególnych sektorów rynku mediowo-reklamowego
  ( „Agencje Reklamowe i Domy Mediowe”, „Agencje Marketingu Zintegrowanego”, „Agencje Digital”, „Biura reklamy”, „Marka/Marketer”, „Agencje PR”, „Sport i Marketing”, „OOH”, „Wydawcy”, „Nadawcy”, „Kronika”).
  Zawartość merytoryczną raportów stanowią podsumowania wydarzeń minionego roku, opis aktualnych trendów oraz prognozy szans i zagrożeń w najbliższej przyszłości. Raporty redagowane są przez zespół dziennikarzy „Media Marketing Polska” i zgodnie z harmonogramem wydawniczym dołączane do wybranych wydań miesięcznika.

 • Gdzie moge zakupić Raport

  Raporty specjalne są dostępne razem z prenumeratą magazynu „Media Marketing Polska” lub w postaci dokumentu w formacie PDF.

  zakup prenumeraty magazynu „Media Marketing Polska”
  zakup raportu w formacie PDF
  kontakt bezpośredni do opiekuna produktu
  Piotr Łukowski

 • Wydarzenia związane z Raportami

  Gala Marketerów, Agencji Reklamowych i Domów Mediowych
  kontakt w sprawie wydarzeń
  Anna Pastor
  Katarzyna Wlostowska

 • Dostępna przestrzeń reklamowa

  Czytaj najnowsze wydanie miesięcznika "Media Marketing Polska"
  kontakt w sprawie reklamy i sponsoringu
  Paweł Balcerek

 • Kontakt z Redakcją

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 VFP Communications Ltd.