Raport „Agencje Public Relations 2020” opracowany na podstawie badania przeprowadzonego przez Kantar w dniach 12-21.10.2020 r. Próbę wyjściową stanowiła grupa 251 kontaktów. W tej fali badania zrealizowaliśmy wywiady z 141 osobami.
Raport zawiera prezentację wyników badania 18 agencji public relations.

Pandemia przyspieszyła zmiany w branży PR
Oddajemy kolejny, trzeci już, raport poświęcony branży PR w Polsce. W tym roku wraz z firmą Kantar badaniu satysfakcji klienta poddaliśmy 18 agencji PR. Większość firm chętnie przystąpiła do naszego badania, ale w kilku przypadkach mieliśmy z tym kłopot. Dlatego apelujemy: agencje dołączajcie w przyszłości do naszego badania. Wsłuchując się w głos swoich klientów, będziecie mogli szlifować
usługi i podnosić ich jakość, co będzie potrójną wartością – dla samych agencji, klientów oraz całej branży.

W tegorocznym raporcie znalazły się agencje różnej wielkości, oferujące inne usługi, o różnych specjalizacjach. Analiza takiej grupy nie jest łatwa, bo trudno porównywać małą, butikową agencję wyspecjalizowaną w PR korporacyjnym z dużą grupą komunikacyjną, która koncentruje swoje działania na PR, eventach i działaniach digitalowych. Jesteśmy jednak pewni, że klienci przeglądający ten raport znajdą w nim ogólną charakterystykę rynku i agencje, które odpowiadają ich potrzebom. Wierzymy bowiem, że mały, dobrze zarządzany podmiot dostarczy równie wysokiej jakości usług jak duża grupa komunikacyjna sięgająca po międzynarodowy know-how.
Łączna wartość sektora usług PR, jak raportuje Związek Firm Public Relations, wyniosła w 2019 r. 132 mln 640 tys zł. To niewiele w porównaniu z innymi usługami komunikacyjnymi, jak również z rynkiem usług PR w innych europejskich krajach. Kilkuprocentowe tempo wzrostu to także niewielka wartość, tym bardziej gdy uwzględnimy inflację. Z pewnością nie poprawi sytuacji finansowej branży ten rok, upływający pod znakiem pandemii. Według ZFPR wszystkie agencje poczuły od marca kryzys, ale najbardziej dotknął on najmniejsze podmioty, które utraciły klientów, musiały redukować etaty i doświadczyły spadku przychodów. Lepiej poradziły sobie firmy, które miały odpowiednią skalę działania i stabilność i nie walczyły z płynnością. Pandemia przyspieszyła także pewne trendy w komunikacji, które już wcześniej były widoczne na rynku. Przyspieszyła digitalizację komunikacji, wsparcie sprzedaży, inwestycje w budowanie marki pracodawcy czy w odpowiedzialny biznes. Kryzys zdaniem przedstawicieli branży potwierdził także ogromne znaczenie rzetelnie prowadzonego PR-u, popartego wiedzą, analizami i badaniami. Zaczęły liczyć się fakty, prawdziwe autorytety, wiedza i nauka. Zmienił się także sposób pracy agencji z klientami i partnerami – praca przeniosła się do sieci i wydaje się, że na dobre już tam zagości.
Jak branża patrzy na 2021 r.? Optymistycznie. Przedstawiciele agencji twierdzą, że powinna ona wrócić na drogę rozwoju i większej stabilności, dobry serwis PR zawsze bowiem znajdzie nabywcę.

16 stron
Raport w postaci pliku pdf.

 • O Raportach

  Seria opracowań dotyczących poszczególnych sektorów rynku mediowo-reklamowego
  ( „Agencje Reklamowe i Domy Mediowe”, „Agencje Marketingu Zintegrowanego”, „Agencje Digital”, „Biura reklamy”, „Marka/Marketer”, „Agencje PR”, „Sport i Marketing”, „OOH”, „Wydawcy”, „Nadawcy”, „Kronika”).
  Zawartość merytoryczną raportów stanowią podsumowania wydarzeń minionego roku, opis aktualnych trendów oraz prognozy szans i zagrożeń w najbliższej przyszłości. Raporty redagowane są przez zespół dziennikarzy „Media Marketing Polska” i zgodnie z harmonogramem wydawniczym dołączane do wybranych wydań miesięcznika.

 • Gdzie moge zakupić Raport

  Raporty specjalne są dostępne razem z prenumeratą magazynu „Media Marketing Polska” lub w postaci dokumentu w formacie PDF.

  zakup prenumeraty magazynu „Media Marketing Polska”
  zakup raportu w formacie PDF
  kontakt bezpośredni do opiekuna produktu
  Piotr Łukowski

 • Wydarzenia związane z Raportami

  Gala Marketerów, Agencji Reklamowych i Domów Mediowych
  kontakt w sprawie wydarzeń
  Anna Pastor
  Katarzyna Wlostowska

 • Dostępna przestrzeń reklamowa

  Czytaj najnowsze wydanie miesięcznika "Media Marketing Polska"
  kontakt w sprawie reklamy i sponsoringu
  Paweł Balcerek

 • Kontakt z Redakcją

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 VFP Communications Ltd.