Raport specjalny "Agencje Reklamowe i Domy Mediowe 2012" opracowany na podstawie badania przeprowadzonego przez Instytut Millward Brown SMG/KRC metodą CATI (Computer Assisted Telephone Interviews) w dniach 01.02-12.03.2012 r. Próbę wyjściową stanowiła grupa 4735 osób. Zostały zrealizowane wywiady z 1325 osobami.

Tak żle czy tak dobrze?
Oceniając rok 2011, można powiedzieć - pelen zaskakujących paradoksów i przez to trzymający w niepewności, jeśli chodzi o prognozowanie przyszłości. Ten najbardziej uderzający paradoks można lapidarnie podsumować – imwięcej narzekań, tymwiększe zyski. Narzekania słychać było zewsząd – ze strony marketerów, holdingów, butików, procurementu: że konkurencja coraz bardziej bezwzględna i jej za dużo, że za drogo (bądź za tanio – w zależności od punktu siedzenia), że marża spada na..., że budżety spadają też na…
Tymczasem zyski też przyszły zewsząd – urosło każdemu z wielkiej piątki (zarówno w przychodach, jak i w zysku po opodatkowaniu). WPP – rekord w historii (podobno w sporej mierze dzięki zgrabnej inżynierii finansowej, niemniej 900 mln funtów zysku robi wrażenie), „na górce” także Omnicom, Publicis, Interpublic oraz Havas. Połączony zysk operacyjny wielkiej piątki wzrósł z 11,7 do 12,6 proc.
Wniosek? Wielcy wiedzą, jak zarabiać – elastycznie reorganizują koszty, dokonują mądrych akwizycji bądź inteligentnych sprzedaży, dostrzegają potencjał rynków wschodzących, poszerzają kompetencje interactive i social, inwestują w badania. Czyli wiedzą to duzi, od nich szybko uczą się cimniejsi. Skąd zatemta potężna chmura pesymizmu zasnuwająca przede wszystkim kontynent północnoamerykański i Europę? Z obsesyjnego patrzenia na bottom line? Z umacniającego się przekonania, że lepiej już było? Z faktu, że niema w najbliższej perspektywie (tj. od 2013) znaczących wydarzeń politycznych, sportowych, marketingowych, które zawsze w mniejszym lub większym stopniu nakręcały koniunkturę? To na pewno uproszczenie, acz sporo racji w tych tezach jest.
Piotr Pokrzywa
redaktor naczelny


100 strony
Raport w postaci pliku PDF.

 • O Raportach

  Seria opracowań dotyczących poszczególnych sektorów rynku mediowo-reklamowego
  ( „Agencje Reklamowe i Domy Mediowe”, „Agencje Marketingu Zintegrowanego”, „Agencje Digital”, „Biura reklamy”, „Marka/Marketer”, „Agencje PR”, „Sport i Marketing”, „OOH”, „Wydawcy”, „Nadawcy”, „Kronika”).
  Zawartość merytoryczną raportów stanowią podsumowania wydarzeń minionego roku, opis aktualnych trendów oraz prognozy szans i zagrożeń w najbliższej przyszłości. Raporty redagowane są przez zespół dziennikarzy „Media Marketing Polska” i zgodnie z harmonogramem wydawniczym dołączane do wybranych wydań miesięcznika.

 • Gdzie moge zakupić Raport

  Raporty specjalne są dostępne razem z prenumeratą magazynu „Media Marketing Polska” lub w postaci dokumentu w formacie PDF.

  zakup prenumeraty magazynu „Media Marketing Polska”
  zakup raportu w formacie PDF
  kontakt bezpośredni do opiekuna produktu
  Piotr Łukowski

 • Wydarzenia związane z Raportami

  Gala Marketerów, Agencji Reklamowych i Domów Mediowych
  kontakt w sprawie wydarzeń
  Anna Pastor
  Katarzyna Wlostowska

 • Dostępna przestrzeń reklamowa

  Czytaj najnowsze wydanie miesięcznika "Media Marketing Polska"
  kontakt w sprawie reklamy i sponsoringu
  Paweł Balcerek

 • Kontakt z Redakcją

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 VFP Communications Ltd.