Wydawcy jak mantrę powtarzają, że sytuacja jest trudna, awręcz beznadziejna. nie brakuje jednak takich, którzy potrafią radzić sobie w tych czasach. Rynek zdobywają, wzmacniając portfolio kosztem innych, słabszych graczy. Jeśli ktoś w ub.r. liczył, że sytuacja się poprawi, to się bardzo rozczarował. Rzeczywistość jest brutalna.Według szacunków Starlinka w I poł. br.wydatki reklamowe netto na dzienniki spadły o 19,1 proc. iwyniosły 229,2 mln zł (w stosunku do analogicznego okresu ub.r.). Magazyny
w tymczasie odnotowały 15,8-proc. zmniejszenie budżetów, do poziomu 297,4 mln zł. Sam udział dzienników w torcie reklamowym spadł z 7,4 proc. do 6,3 proc., a magazynów z 9,3 do 8,2 proc. To są szacunki netto. Tymczasem, gdy spojrzy się namonitoring KantarMedia, to można dostać rozdwojenia jaźni od wzrostów, jakie niektóre tytuły osiągają.Nic dziwnego, że co raz więcej specjalistów przyznaje, iż rankingi i analizy dotyczące wpływów reklamowych mają tyle wspólnego z rzeczywistością co kolejne przepowiednie o końcu świata. Prawdą jest także, że wydawcy specjalnie podnoszą cenniki reklam, aby lepiej wypaść na tle konkurencji, tymczasem cena, za jaką sprzedawana jest reklama, okazuje się zdecydowanie niższa. Według nieoficjalnych informacji rabaty, jakie domy mediowe uzyskują w biurach reklamy, sięgają nawet 80 proc. Natomiast wszelkie rozmowy z największymi reklamodawcami w ogóle nie dotykają cenników, lecz opierają się na kosztach netto. Sami reklamodawcy podkreślają, że ich wymagania finansowemają twarde podstawy, bo dlaczegomają tyle samo, a nawet więcej płacić za reklamę wmagazynie poradnikowym, który sprzedaje dziś ok. 200 tys. egz., a kiedyś 700 tys. egz. Ceny reklam nie obniżono. Dlatego faktyczne ceny ustalane są bezpośrednio z klientemi niemają nicwspólnego z cennikiemi oficjalnymi rankingami wpływów. Podobnie jak płacone „pod stołem” tzw. kickbacki, które domymediowe otrzymują od wydawcy zależnie od zainwestowanych budżetów.Trudno określić, które wydawnictwo zapoczątkowało tę praktykę (nieoficjalnie wymienia się Agorę,G+J), najważniejsze jest to, że płacą je wszyscy.Nic dziwnego, że kondycja części wydawców jest kiepska. Rozwiązaniem problemu polityki rabatowej mogłoby być ustalenie wspólnego zakresu negocjacyjnego. Jakiś czas temu wśród wydawców pojawiła się koncepcja stworzenia jednego domu negocjacyjnego, jednak pomysł nie ujrzał światła dziennego. 30 stron
Raport w postaci pliku PDF.

  • O Raportach

    Seria opracowań dotyczących poszczególnych sektorów rynku mediowo-reklamowego
    ( „OOH”, „Wydawcy”, „Agencje Reklamowe i Domy Mediowe”, „Agencje Interaktywne”, „Agencje Marketingu Zintegrowanego”, „Marka/Marketer”, „Nadawcy”, „Biura reklamy”, „Kronika”).
    Zawartość merytoryczną raportów stanowią podsumowania wydarzeń minionego roku, opis aktualnych trendów oraz prognozy szans i zagrożeń w najbliższej przyszłości. Raporty redagowane są przez zespół dziennikarzy „Media & Marketing Polska” i zgodnie z harmonogramem wydawniczym dołączane do wybranych wydań miesięcznika.

  • Gdzie moge zakupić Raport

    Raporty specjalne są dostępne razem z prenumeratą magazynu Media Marketing Polska lub w postaci dokumentu w formacie PDF.

    zakup prenumeraty magazynu Media & Marketing Polska
    zakup raportu w formacie PDF
    kontakt bezpośredni do opiekuna produktu
    Piotr Łukowski

  • Wydarzenia związane z Raportami

    Gala Agencje Reklamowe i Domy Mediowe
    Gala kokursu Golden Arrow, na której przyznawane są statueteki dla firm nagrodzonych i wyróznionych w rapocie specjalnym "Agencje Marketingu Zintegrowanego"
    kontakt w sprawie wydarzeń
    Anna Pastor
    Katarzyna Wlostowska

  • Dostępna przestrzeń reklamowa

    Pobierz najnowsze media reklamowe dla magazynu "Media Marketing Polska"
    Pobierz cennik reklam
    kontakt w sprawie reklamy i sponsoringu
    Paweł Balcerek

  • Kontakt z Redakcją

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 VFP Communications Ltd.