W numerze między innymi:

• Pokolenie przejściowe. Konferencję SXSW można porównać do długiej i ekscytującej podróży pełnej przygód, bez konkretnego celu, po której w pamięci pozostanie jednak wiele interesujących rzeczy. Podczas wydarzenia w prelekcjach speakerzy zadawali bardzo proste pytanie, ale jednocześnie takie, na które trudno znaleźć odpowiedź. Dlatego odczucia uczestników były mieszanką oczekiwania, niepokoju oraz... paniki.

• Trzeba pracować nad wizerunkiem reklamy. – Klienci przyzwyczaili agencje do działania „na szybko”, a agencje się do tego zaadaptowały i skupiają się głównie na liczeniu pieniędzy, a nie na jakości kreacji – uważa Anna Gruszka, przewodnicząca rady programowej Qualid w IAB Polska, i podpowiada, jak to można zmienić.

• Nowe reguły gry. Po raz pierwszy Cannes Lions w tym roku będzie wymagał, żeby uczestnicy ujawnili, czy wykorzystali sztuczną inteligencję w swojej pracy, a jeśli tak, to w jaki sposób. Jak przedstawiciele naszych agencji odnoszą się do tego tematu? Na jaką skalę wykorzystanie AI jest już istotne na polskim rynku? Jeżeli korzystają z AI w swojej pracy, to w jakich obszarach i w jakim zakresie?

• Sztuczna inteligencja dużo zmienia. – Branża reklamowa powinna wspierać rozwój odpowiedzialnej AI oraz angażować się w inicjatywy na rzecz etycznego i zgodnego z prawem wykorzystania sztucznej inteligencji – przekonuje Aleksandra Maciejewicz, rzecznik patentowa i współzałożycielka kancelarii LawMore, specjalizująca się w kwestiach prawnych związanych z AI.

• Z AI: szybciej, taniej i lepiej? Z AI: szybciej, taniej i lepiej? Sztuczna inteligencja może zmienić bardzo dużo na rynku programów lojalnościowych. Zarówno w sposobie tworzenie komunikacji, jak i analizy danych. I chociaż raczej nie pozbawi agencji pracy, to jednak może wywrzeć pewien wpływ na relacje biznesowe z klientami.

104 strony o marketingu z pasją

 Dodatki do numeru:
Raport OOH/DOOH 2024
Raport Audio 2024

RAPORTOWE NOWOŚCI

W TYM WYDANIU MAGAZYNU MAMY AŻ DWA RAPORTY. I OBA MOŻNA TRAKTOWAĆ JAKO NOWOŚĆ
Raport OOH był już publikowany, ale od tego roku prezentujemy w nim szczegółowe portrety firm z branży. Zawierają one dane, które uzyskujemy z rozesłanych po firmach ankiet. Niestety wciąż wiele – zwłaszcza mniejszych – podmiotów nie chce się z nami dzielić wiedzą. A szkoda, bo transparentność to budowa zaufania rynkowego. A zaufanie owocuje zwykle wzrostem biznesu. W tym raporcie kilka osób mówi, że czas, aby sektor OOH przełamał symboliczny próg 5-procentowego udziału w wydatkach reklamowych. Dostęp do informacji i transparentność na pewno mogą w tym pomóc.
Drugi raport – Audio – jest całkowitą nowością. Od tego roku nie będziemy już opisywać rynku radiowego w raporcie „Nadawcy” (który zresztą też ulegnie zmianom), ale chcemy przyglądać się całemu rynkowi audio. Radio pozostaje jego bardzo ważnym elementem, ale same grupy radiowe zdywersyfikowały swoją działalności i poszerzyły ją o digital i podcasty. Kolejnym graczem są platformy streamingu audio i platformy podcastowe, którym też poświęcamy sporo uwagi. Sfera mediów audio przeżywa rewolucję nie mniejszą niż dygitalizujący się rynek treści wideo.
A można powiedzieć, że z punktu widzenia marek to rewolucja audio jest może nawet ciekawsza. Bo SVoD działa obecnie przede wszystkim bez reklam. Tymczasem w audio, podcastach miejsca dla marek jest całkiem sporo. Będziemy się temu rynkowi bacznie przyglądać.

Tomasz Wygnański Tomasz Wygnański,
redaktor naczelny,
„Media Marketing Polska”

x

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 VFP Communications Ltd.