W numerze między innymi:

• Apka może wszystko. Trudniejsze czasy mogą skłonić konsumentów do większej aktywności w programach lojalnościowych i przychylniejszego spojrzenia na oferowane nagrody. Jednak równie ważną rolą programów jest dziś udostępnianie konsumentom nowych funkcjonalności, które kreują customer experience.

• Raport Salesforce: Przestań szukać nowych klientów – obecni to kopalnia złota. Globalne dane wskazują na 6% wzrost ruchu cyfrowego, 2% spadek w digital commerce i 7% spadek wydatków konsumenckich.

• Jak nie zmarnować czasu recesji. Wobec kryzysów marki działają często intuicyjnie i chaotycznie: chcą zwiększać produktywność i ciąć wydatki, nie myśląc o szerszym kontekście. To błąd. Strategia marketingowa w czasach pandemii, wojny i recesji powinna być szczególnie dopracowana.

• Wojna w Ukrainie zmieniła wszystko. „Wszystko” to znaczy również postawy konsumenckie i rynek reklamy.

• Łaczymy świat rzeczywisty z wirtualnym. O zmianach na rynku produkcji filmowej i przyszłości branży rozmawiamy z Melanią Kulczycką i Łukaszem Kołtunowiczem z Vufinder Studios.

100 stron o marketingu z pasją  

Dodatki do numeru:
- Raport Marka Marketer Roku 2023
- Raport Praktyki Przetargowe 2023

PANDEMIA, WOJNA I INFLACJA NIE ULEPIŁY NOWEGO CZŁOWIEKA

W TYM WYDANIU MAGAZYNU PREZENTUJEMY NASZ RAPORT „MARKA I MARKETER ROKU". Rozdajemy nagrody, wyróżniamy, ale także przyglądamy się sytuacji w poszczególnych sektorach rynku i podsumowujemy działania największych marketerów. Przy okazji raportu staramy się sięgać w świat marketingu głębiej. Filip Beźnicki, managing partner w firmie Stratosfera, rozprawia się w wywiadzie dla „MMP” z wieloma ugruntowanymi poglądami branży.
Przede wszystkim twierdzi, że pandemia, wojna i kryzys inflacyjny nie spowodowały resetu i nie może być mowy o całkowitej zmianie postaw konsumentów. Po ustąpieniu nadzwyczajnych czynników wszystko wraca lub wróci do znanego trendu.
Druga ważna opinia dotyczy brand purpose. To pojęcie zrobiło w branży ogromną karierę, ale Filip Beźnicki mówi, że paradoksalnie doprowadziło do deprecjacji wartości marketingu w oczach ludzi biznesu. Bo mówiąc w skrócie, wielu marketingowców zajmuje się czymś innym, niż powinno, a festiwale wygrywają nie te kampanie, które mogłyby być wizytówką skutecznych działań.
I trzeci ciekawy wątek z wywiadu – zmiany demograficzne. Branża stawia sobie za ambicję zrozumienie i dotarcie do pokolenia Z.Tymczasem już dziś większość konsumentów mainstreamowych brandów stanowią osoby starsze, one też są większością odbiorców reklam. Patrząc na raporty, prezentacje z konferencji, badania i same reklamy, branża wydaje się nie zdawać sobie z tego sprawy. Warto się zastanowić nad tymi tezami, idącymi w poprzek utrwalonych przekonań. Zwłaszcza że przed marketerami i ich agencjami czas pełen wyzwań związanych choćby z warunkami makroekonomicznymi. W tej sytuacji może trzeba będzie porzucić to, co jest modne i fajnie się ogląda na konferencjach oraz festiwalach, i wrócić do źródeł marketingu.

Tomasz Wygnański Tomasz Wygnański,
redaktor naczelny,
„Media Marketing Polska”

x

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 VFP Communications Ltd.