W numerze między innymi:

• Mamy prawdziwe innowacje. O tym, co oznacza digitalizacja w przypadku marek FMCG, o piwach bezalkoholowych, współpracy z agencjami, detalistach i nowych zasadach pomiaru TV – mówi Izabela Głodek, wiceprezes ds. marketingu Carlsberg Polska.

• Audyt fuzji danych mocno oczekiwany. Powiększenie panelu Nielsena o dane z Gemiusa o tzw. widownię OOH wywołało zaskoczenie. Domy mediowe oczekują szybkiej weryfikacji tej metodologii.

• Już w mainstreamie. Czy najnowsza platforma Coca-Coli „Real Magic” pokazuje, że gaming wszedł do absolutnego marketingowego mainstreamu?

• Festiwal stojący w rozkroku. – Mam wrażenie, że po kilku latach tłustych, kiedy projekty z Polski wygrywały ważne światowe konkursy, teraz wchodzimy w lata chude – o tegorocznej edycji festiwalu Golden Drum rozmawiają creative directors Saatchi & Saatchi Maciej Nowicki i Michał Desowski.

• Czy Play wykorzysta nowe rozdanie? Za 7 mld zł operator komórkowy kupuje drugą największą stacjonarną sieć kablową w kraju. To duża zmiana dla rynku i dla samej firmy.

• Proponujemy product placement 4.0. – Aplikacja Insbay zmienia całkowicie paradygmat reklamy – z push na pull, z imposing na inspiring, z linear na on-demand. To zmiana klasycznego product palcement na mierzalny kanał sprzedażowy – przekonuje Maciej Szurek, CCO i współtwórca aplikacji Insbay.
 

84 strony o marketingu z pasją

Dodatki do numeru:
- Raport Agencje Eventowe 2021

W OCZEKIWANIU NA PIERWSZĄ KREATURĘ ZA PODCAST

SYGNALIZOWALIŚMY TO JUŻ CICHUTKO KILKA RAZY, DZIŚ POWIEDZMY PEŁNYM GŁOSEM: W TYM ROKU W NASZYM KONKURSIE NIEZALEŻNEJ KREACJI KREATURA DEBIUTUJEMY Z NOWĄ KATEGORIĄ - PODCASTY. MAMY NADZIEJĘ, BA – JESTEŚMY PEWNI - ŻE TA KATEGORIA AUDIO NA STAŁE WPISZE SIĘ NIE TYLKO W NASZ KULTOWY EVENT, ALE TAKŻE W KRAJOBRAZ POLSKIEJ REKLAMY.
Chcemy zauważać i doceniać zarówno podcasty ze świata mediów i reklamy (produkcje przygotowane przez podmioty z naszego rynku i poszerzające wiedzę o marketingu i reklamie), podcasty szyte na miarę (na zlecenie reklamodawców) i „podcasty open” (kreatywne produkcje audio o charakterze hobbystycznym, amatorskim i nonprofit). Mamy nadzieję, że będzie to kreatywne i „kompatybilne” uzupełnienie podcastowych nagród przyznawanych od dwóch lat w ramach naszego raportu „Nadawcy”.
Podcasty skazane są na sukces, również w świecie komunikacji rynkowej. Być może ciągle skromne liczby opisujące polski rynek jeszcze nie do końca tę wiarę umacniają, ale aktywność marketerów i ich agencji w sferze audio każdy, kto zajmuje się reklamą, musi już dostrzegać. Według serwisu Podkasty.info we wrześniu br. mieliśmy w Polsce 6776 aktywnych kanałów podcastowych. To dużo czy mało? Każdy, kto macza palce w przygotowywaniu strategii komunikacyjnych, na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie sam.
Nieco upraszczając historię reklamy – licząc mniej więcej od czasów pierwszego Forda T – zauważmy, że wszystko, co istotne w marketingu, testowane było najpierw (a często i powstało) za oceanem. Tak też jest z podcastami. Jeśli nasi aktywni i potencjalni podcasterzy z uwagą prześledzą tę „podcastową Route 66”, to sporo nauczą się od twórców audio ze Stanów Zjednoczonych. I to z pożytkiem dla siebie, i dla naszego rynku.
A jak dziś wygląda świat podcastów w USA? Kilka danych z początku drugiego półrocza br. W Stanach Zjednoczonych dostępnych jest 2 mln aktywnych podcastów i ponad 48 mln opublikowanych odcinków (źródło: Podcast Insight). Blisko 6 na 10 Amerykanów w wieku powyżej 12 lat słucha podcastów (Statista). W USA tegoroczne przychody z reklam w podcastach wyniosą 1,33 mld dol. W 2023 r. przekroczony zostanie próg 2 mld dol., a w 2025 r. będzie to 2,74 mld dol. (eMarketer). Już 2 lata temu eMarketer zauważył, że ponad połowa amerykańskich fanów podcastów kupuje produkt konkretnej marki po usłyszeniu reklamy w swojej ulubionej audycji. Notabene – bardzo podoba mi się coraz chętniej używana przez Amerykanów definicja podcastu – własne intymne radio. Tak, podcasty skazane są na sukces, a podcasterzy, jak niedawno influencerzy, stworzą nową „subkulturę” w środowisku reklamy.
Tegoroczne zgłoszenia do konkursu Kreatura w kategorii Podcasty dowodzą, że w naszej rodzimej fonosferze pojawiło się już dużo ciekawych zjawisk. Wierzymy, że z roku na rok będzie ich coraz więcej. Z pożytkiem dla słuchaczy, rynku reklamy i naszej Kreatury.

Piotr Machul,
zastępca redaktora naczelnego, „Media Marketing Polska”

 • O magazynie

  „Media Marketing Polska” to wiodący ogólnopolski magazyn poświęcony mediom, reklamie i marketingowi. Stanowi obszerne źródło informacji na temat nowych produktów, systemów dystrybucji, innowacji marketingowych, działań promocyjnych oraz różnych technik sprzedaży. Informuje o agencjach reklamowych, klientach, dla których pracują, nowych kampaniach i przetargach.

 • Co zawiera prenumerata magazynu

  dziesięć egzemplarzy magazynu,
  E-wydania - darmowy dostęp do cyfrowej wersji magazynów poprzez dedykowaną aplikację na urządzenia mobilne (App Store , Google Play),
  bezpłatny dostęp do serwisu "Magazyn MMP Online",
  bezpłatną dwutygodniową wersję testową "MMP24",
  raporty specjalne "MMP",
  "Almanach Mediów i Reklamy" ( wersja drukukowana ),
  "Almanach Mediów i Reklamy" ( wersja online ),
  rabaty na uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez wydawnictwo,
  darmową wysyłkę.

 • Gdzie moge zakupić magazyn

  zakup online poprzez sklep.media.com.pl
  poprzez formularz prenumeraty w wersji PDF
  zakup egzemplarzy w salonach Empik
  kontakt bezpośredni do opiekuna produktu

  Piotr Łukowski

 • Strony internetowe związane z magazynem
 • Wydarzenia związane z magazynem

  Gala Agencje Reklamowe i Domy Mediowe
  Kokurs Golden Arrow
  Kokurs Kreatura
  Konferencje pod egidą magazynu
  kontakt w sprawie wydarzeń

  Anna Pastor

  Katarzyna Wlostowska

 • Dostępna przestrzeń reklamowa

  Pobierz najnowsze media reklamowe dla magazynu "Media Marketing Polska"
  kontakt w sprawie reklamy i sponsoringu

  Paweł Balcerek

 • Kontakt z Redakcją

  Tomasz Wygnański

 • Historia magazynu

  Firma VFP Communications powstała w 1992 roku i początkowo zajmowała się wydawaniem miesięcznika „Media Polska” - pierwszego w naszym kraju czasopisma w całości poświęconego zagadnieniom mediów i reklamy. W roku 1996 pojawiło się pierwsze „Marketing Polska”, a rok później doszło do połączenia obydwu tytułów, które jako „Media Marketing Polska” funkcjonują obecnie.

 • Stopka magazynu

  Stopka magazynu MMP

x

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 VFP Communications Ltd.