W numerze między innymi:

• OSOM Studios nie tylko z nazwy. – Lata pracy w agencji dały nam bardzo obszerną listę „do’s’ & don’ts”, więc po prostu staramy się trzymać dobrych praktyk i nie powtarzać tych, które nam nie pasowały. Oczywiście to dużo łatwiejsze ze zbudowanym portfolio, ale nawet ustanowionym graczom zdarza się zapomnieć, że tak naprawdę znowu robią to samo, od czego kiedyś uciekli – z Julią Konopką i Bartkiem Walczukiem rozmawiamy o pracy w agencji, klientach, briefach i Osom Studios.

• Fuzja to szansa i wyzwanie. – Fuzja łączy się przede wszystkim z wdrożeniem nowej struktury operacyjnej i dostosowaniem organizacji do obecnej wielkości połączonych biznesów Edipresse i Burda Media, a także zmiana strategii dla biznesu digitalowego, który jest coraz ważniejszy – przekonuje Maciej Klepacki, który od lipca br. jako CEO pokieruje Burda Media Polska.

• Teraz rozkręcamy się w Polsce. Klarna, bank detaliczny, dostawca usług płatniczych i aplikacji zakupowej, zdobyła już ogromne zaufanie konsumentów w USA, Skandynawii czy w Niemczech. Teraz rozkręca się także w Polsce. Wkrótce zobaczymy jej pełne przewrotności i kolorów kampanie oraz wiele wspólnych aktywności marketingowych z markami oferującymi Klarnę jako opcję płatności. O tych ostatnich, ale nie tylko, rozmawiamy z odpowiadającym za co-marketing tej firmy w naszym kraju Bartoszem Kwiatkiem.

• Pomimo przeszkód. Dwa ciężkie, pandemiczne lata minęły i kiedy w końcu życie zaczęło wracać do normy, a rynek nabrał znów rozpędu, staliśmy się świadkami ataku Rosji na Ukrainę. W konsekwencji również branża reklamowa znalazła się po raz kolejny w nietypowej i wcześniej niespotykanej sytuacji. Jak sobie radzimy? Wygląda na to, że nie najgorzej.

• Najlepsza kreacja z „Brazylii Europy”. – Reklama nie istnieje w jakimś świecie „równoległej ekonomii”, twoja praca musi być użyteczna dla klienta. Jednocześnie jestem przekonany, że kreatywność to coś, co działa najlepiej, jeśli chodzi o skuteczność reklamy. Jako branża rozumiemy to coraz lepiej i dlatego kategoria Creative Effectiveness w Cannes jest tak szanowana - mówi Jorg Riommi, chief creative officer, Publicis Groupe CEE.


164 strony o marketingu z pasją

Dodatki do numeru:
- Raport Agencje Reklamowe i Domy Mediowe 2022
- Raport Direct Mail 2022

EGZAMIN ZDANY

PO RAZ PIERWSZY NA OKŁADCE „MEDIA MARKETING POLSKA” JAKO DOM MEDIOWY ROKU POJAWIA SIĘ FIRMA, KTÓRA NIE NALEŻY DO NAJWIĘKSZYCH HOLDINGÓW REKLAMOWYCH. Value Media trudno też nazwać firmą całkowicie lokalną, bo powiązana jest obecnie z niemiecką grupą komunikacji marketingowej, ale niewątpliwie jest to gracz, który budował tu swoją pozycję lokalnymi siłami, od podstaw. Gratulując Value Media, zauważmy, że to wyróżnienie to także dowód na dojrzałość naszego rynku reklamowego. Oprócz największych światowych graczy również firmy zbudowane w Polsce obsługują dziś największych klientów.
Tę dojrzałość rynku widzieliśmy też w ostatnich dwóch latach pandemii. Branża bardzo obawiała się cięć wydatków, zawieszania aktywności klientów, wysypu przetargów. Tymczasem w wielu przypadkach stało się odwrotnie. Klienci docenili usługi, jakie dziś oferują agencje i domy mediowe.
Zadecydowała mocna oferta digital, jaką mają agencje, ale także kultura pracy naszej branży – niesłychana elastyczność, podążanie za potrzebami klienta, nastammponline.pl wienie na efekty. I dlatego to agencje stały się ważnymi partnerami w transformacji cyfrowej biznesu.
W ubiegłym roku wydatki na media wzrosły o 16%, to bardzo dużo i bardzo duże wzrosty pokazują nam też agencje w tym raporcie. Dynamika wydatków mediowych jest bardzo ogólną miarą kondycji całej branży reklamy, ale pośrednio przekłada się na wiele dziedzin usług marketingowych. Dlatego niepokoi najnowsza prognoza Agory mówiąca, że rynek w tym roku urośnie tylko o 3-6%, oczywiście obniżka prognozy wynika z sytuacji wojennej i niepewnej sytuacji ekonomicznej.
Trudno porównywać wojnę z pandemią, ale jednak można mieć nadzieję, że atuty branży reklamowej, które pozwoliły jej przetrwać pandemię, dadzą także siłę w nowej skomplikowanej sytuacji. Przy tej okazji trzeba podkreślić ogromne zaangażowanie świata marketingowego w pomoc Ukrainie i Ukraińcom w Polsce. To prawdziwy egzamin odpowiedzialności dla marek, marketingu i reklamy. Egzamin, który jak na razie branża zdaje doskonale.

Tomasz Wygnański Tomasz Wygnański,
redaktor naczelny,
„Media Marketing Polska”

x

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 VFP Communications Ltd.