W numerze między innymi:

•  Czy Cannes uratuje świat? Świetny rok na festiwalu w Cannes dla polskich agencji. Nagrody - przede wszystkim za kampanie społecznie zaangażowane. Czy jednak festiwal, którego dominantą jest dzisiaj „czynienie dobra", rzeczywiście zmieni świat na lepsze?

• Młodzi „wideokosmopolici” rosną w siłę. Dorastająca generacja najbardziej atrakcyjnych reklamowo konsumentów nie będzie miała zwyczaju oglądać linearnej telewizji z reklamami.

• Trzeba wyjść poza strefę komfortu. Marcin Gerc, dyrektor zarządzający Kantar Media, o inicjatywach, które mają prowadzić do nowego standardu badań.

• Rynek dostawy jedzenia wciąż szuka innowacji. Tomasz Lipiński, dyrektor marketingu PizzaPortal.pl.

• Gaming. W 2020 r. marki wydadzą globalnie 1,4 mld dolarów na reklamy i sponsoring w e-sporcie.

• Talent nie ma płci. Joanna Biernacka, creative director w Isobar Polska, i Olga „Koka” Skowrońska, senior copywriter w Plej, rozmawiają o „dyrektorach” i „dyrektorkach” – o wojnie płci i równouprawnieniu w branży marketingowej.

Dodatki do numeru:
Raport Agencje PR 2019
Raport Golden Arrow 2019
Raport Hit Handlu 2019

142 strony o marketingu z pasją

A CZY BĘDZIE W DRUKU?

Tak, właśnie takie pytanie dostajemy my, dziennikarze magazynu, niemal codziennie od naszych informatorów i rozmówców. Pomimo całkowitej niemal cyfryzacji branży mediowej i reklamowej przywiązanie do drukowanego wydania „Media Marketing Polska" jest ogromne.
Dlaczego? Bo magazyn selekcjonuje najważniejsze informacje, podaje je w przejrzysty sposób, pozwala przyjrzeć się lepiej zjawiskom i – mam nadzieję – daje też Czytelnikom chwilę przyjemności, rozrywki.
Nasz tytuł skończył niedawno świętować 25-lecie istnienia. Teraz czas na zmiany. Pod okiem naszej nowej dyrektor artystycznej Anny Skopińskiej zmieniliśmy winietę, layout, który jest teraz bardziej nowoczesny i pozwala na lepszą nawigację w magazynie o zwiększonej objętości. Najbardziej istotne są jednak nowa struktura sekcji i nowe działy. Fokus będzie najważniejszym tematem numeru i obiecujemy, że zawsze Czytelnicy znajdą tu solidną analizę zjawiska, które przykuwa uwagę branży. Z kolei największą część magazynu będą zajmować trzy działy: Media, Marketing i 360 ̊ (czyli szeroko rozumiana reklama) – bo właśnie te trzy branże są w centrum naszego zainteresowania. Każdy – niezależenie od tego, czy jest mediowcem, marketingowcem, czy kreatywnym – znajdzie w tych działach coś dla siebie.
Wciąż wierzymy, że praca w marketingu i reklamie to niezwykła przygoda. Cieszymy się nią i dlatego mamy nową sekcję After poświęconą ciekawostkom z życia agencji, imprezom, związkom reklamy ze sztuką. W After znajdzie się także przegląd najważniejszych książek, filmów, wystaw, które mają związek z naszą branżą, dotykają tematu marek, reklamy czy po prostu są częścią twórczości ludzi z branży.
Forum jest sekcją, w której znajdą miejsce wyraziste opinie, a Insight – zbiorem danych o jednym, aktualnym zjawisku. To tylko część nowości. Najprościej ujmując: przyświeca nam idea, aby nie tylko informować, ale także inspirować Czytelników. Chcemy także tak kształtować magazyn, aby jego struktura podążała za rytmem i sposobem czytania.
Obiecujemy, że będziemy jeszcze bardziej cyfrowi w doborze kontentu. Na co dzień wszyscy żyjemy mediami cyfrowymi, ale w Facebooku czy Instagramie trudno znaleźć pogłębiony opis świata digital. Uważamy, że to właśnie magazyn drukowany, przez dystans i oddech, które stwarza, jest właściwą przestrzenią do głębszej refleksji nad zjawiskami, które dotyczą internetu.
Cieszę się, że pierwsze wydanie naszego magazynu przypada w chwili, kiedy świętujemy dobre wyniki polskich agencji w Cannes. Zapraszam do lektury obszernej relacji z festiwalu przygotowanej we współpracy z agencją 180heartbeats + Jung v. Matt. Jednocześnie na naszej okładce pojawia się niepokojące pytanie: „Czy Cannes uratuje świat?". Czy jako branża nie popadamy w nadmierny entuzjazm nad kampaniami społecznymi i czy zbytnio sami sobie nie poprawiamy nimi humoru? Bo codzienność reklamy to raczej zachwalanie produktów mało ekologicznych, często niezdrowych. Reklama uczestniczy, może bezwiednie, w globalnym procesie degradacji środowiska, bo służy firmom, które się do tego przyczyniają. Dodajmy: reklamy utrwalające szkodliwe zachowania czy po prostum tak prymitywne lub brzydkie, że wyrządzają szkodę odbiorcy. Wspomnijmy też o problemach z zachowaniem prywatności użytkowników. Czy rzeczywiście reklama zmienia świat na lepszy? Mamy nad czym myśleć i nad czym pracować.



Tomasz Wygnański Tomasz Wygnański,
redaktor naczelny,
„Media & Marketing Polska”

x

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 VFP Communications Ltd.