W numerze między innymi:

• Reklama to tylko początek. – Widzę w postępowaniach globalnych, że klient wybiera przede wszystkim partnera, a nie jakiś projekt przygotowany na przetarg. Bo realna praca zaczyna się po przetargu, na konkretnych briefach i jasno zdefiniowanych wyzwaniach biznesowych – mówi Dariusz Andrian, chief executive oficer, VML Poland.

• W poszukiwaniu magii. O swoim punkcie widzenia na kreację, o konkursach i o tym, dlaczego klienci nie zawsze wybierają najbardziej oryginalne rozwiązania, mówi Juliusz Baliszewski - przewodniczący jury Kreatury '24 i strategy & new business partner w Brainie.

• Nasi odbiorcy chcą więcej treści do słuchania. – Dziennikarstwo audio ma moc ożywiania historii, a aplikacja Onet Audio pozwala użytkownikom zabrać ze sobą Onet, „Newsweek”, „Forbes”, „Przegląd Sportowy” na spacer z psem, w drogę do pracy. Mają wiadomości w chwilach, gdy czytanie nie jest możliwe – przekonuje Jacek Gratkiewicz, head of audio & podcast w Ringier Axel Springer Polska.

• Normandzkie Rendez-Vous. Unifrance Rendez-Vous – ważne spotkanie branży TV i wideo – od lat jest doskonałą okazją do networkingu twórców kontentu z wielu rynków i atrakcyjnych dla nadawców zakupów. W tym roku Polska była jedną z dwóch najsilniejszych reprezentacji. Ciągle mamy się czego uczyć od Francuzów.

• Własny przepis na branding. – Klienci boją się zrobić coś, co się odróżnia od standardu. Skutek jest taki, że po chwili okazuje się, że wszyscy robią to samo. To typowe na naszym rynku – filozofia, żeby raczej wpasować się w kategorię, niż wyróżniać z półki.
A tymczasem dziś, żeby zostać zauważonym, trzeba mieć odwagę, zaryzykować, redefiniować standardy – uważa Małgorzata Leniarska, CEO agencji brandingowej Dragon Rouge.

72 strony o marketingu z pasją

Dodatki do numeru:
Raport Digital/Print 2024

MARKETING BEZ SILOSÓW?

W NASZYM OKŁADKOWYM WYWIADZIE DARIUSZ ANDRIAN MÓWI O TYM, ŻE AGENCJA VML DZIAŁA W TRZECH KLUCZOWYCH OBSZARACH: BRAND EXPERIENCE, COMMERCE I CUSTOMER EXPERIENCE.
Wszyscy się chyba zgodzimy, że właśnie tak powinien wyglądać marketing. Nie wystarczy kampania czy nawet najciekawsza opowieść o marce. Proces sprzedaży, jego wsparcie, a także doświadczenie konsumenta z samym produktem czy usługą są równie ważne, a czasem może nawet ważniejsze. Te trzy dziedziny uzupełniają się i wzajemnie napędzają. Pytanie, ile agencji na naszym rynku ma tak kompleksowe usługi. VML jest jedną z największych i obsługuje w ten sposób m.in. globalne brandy. Ale wiele innych polskich agencji, zwłaszcza tych z digtalowym backgroundem, wspiera skutecznie sprzedaż czy pomaga kreować doświadczenie konsumenta.
Ale trzeba zadać także inne pytanie. Ilu marketerów, a zwłaszcza CMO, jest gotowych na tak kompleksową obsługę? Dyskusja o roli CMO trwa w najlepsze od kilku lat. I wiele firm wciąż nie wie, kim on ma być i czy potrzebują CMO, a zamiast tego pojawiają się stanowiska typu chief growth officer.
Nasze obserwacje pokazują, że w wielu firmach wciąż jednak wspomniany BX, CX i commerce to trzy różne silosy. A CMO zwykle zajmuje się tylko pierwszym z nich, czyli jak mówią złośliwi – odpowiada głównie za rysowanie pięknych obrazków do kampanii.
Środowisko marketerów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że musi zwiększyć swoją rolę w managemencie firm, jeżeli faktycznie ma odpowiadać za wyniki. Dyskusje i analizy na ten temat były prowadzone pod auspicjami organizacji branżowych, np. IAA, a teraz pewnie także Polskiej Organizacji Reklamodawców (POR).
W wywiadzie pada też zdanie na temat roli procurementu. Nie sprzyja on holistycznemu podejściu do marketingu, bo lubi dzielić obsługę agencyjną na wąskie, ustandaryzowane usługi, na które prowadzi przetargi. Oczywiście nie zawsze jedna agencja do całościowej obsługi jest optymalnym rozwiązaniem, ale w tej chwili taka opcja nie jest nawet teoretycznie możliwa – ze względu na procedury.
Doskonale wiemy, że marketing to znacznie więcej niż spot telewizyjny czy banner, znacznie więcej niż kampania. A jednak mimo tej wiedzy od wielu lat szatkujemy marketing na wąskie dziedziny albo udajemy, że najważniejsza jest komunikacja reklamowa. A każdy konsument wie, że jakość doświadczenia w salonie marki samochodowej czy doświadczenia z aplikacją banku, z której korzysta się niemal codziennie, może być o wiele istotniejsza niż nawet najpiękniejsza kampania.

Tomasz Wygnański Tomasz Wygnański,
redaktor naczelny,
„Media Marketing Polska”

x

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 VFP Communications Ltd.