¬ Perła hotelu Hilton
Jest executive chefem w jednej z najsłynniejszych sieci hoteli na świecie. Prowadzona przez niego restauracja Mercato to wizytówka polskiej kuchni dla zagranicznych turystów. Dlatego właśnie zrezygnował z podawania krewetek na rzecz regionalnych specjasłów: polskich serów, kaczki, schabowego z kością czy parzybrody. o tym, jak prowadzić kuchnię z wizją, opowiada Adam Woźniak.

¬ Produkt, prostota, pomysł
Restauracja Ask w Helsinkach liczy 26 miejsc. Serca i żołądki smakoszy z całego świata zdobyła szczerością i prostotą. Pierwsze skrzypce gra tu duet Filip i Linda Langhoffowie, czyli szef kuchni i sommelier. Kuchnia Ask serwuje tylko menu degustacyjne, a karta win liczy blisko 180 pozycji. O perfekcyjnym połączeniu wina z jedzeniem rozmawialiśmy wspólnie podczas tegorocznej edycji kongresu Madrid Fusión.

¬ Bal to jest nad bale...
Potel Et Chabot i Lenôtre to dwie wybitne paryskie firmy cateringowe. Pierwszą w 1820 r. zalożyli Jean François Potel i Etienne Chabot, a drugą w 1947 r Gaston Lenôtre. Zapatrzona w sukces tych francuzów postanowiłam sprawdzić, kto podąża ich śladem w Polsce i zarządza jedną z największych firm cateringowych - Mazukas Catering 360°. Voilà.

¬ Baraton czyli Warszawski Tydzień Koktajlowy
To prawdziwa uczta zorganizowana przez warszawskie koktajlbary dla wszystkich chcących zgłębić tajniki pracy na barze, miksologii bądź ogólnej wiedzy z kategorii gastronomii barowej. Edukacja natomiast to słowo, które najlepiej opisuje, czym stołeczne bary chcą podzielić się z odwiedzającymi je gośćmi.

¬ Gault & Millau Tour zawitało do Gdańska
W gdańskim Hotelu Hillton 21 września wyróżniono najlepszych szefów kuchni pomorza, Kujaw, Mazur, Warmii, Suwalszczyzny i Podlasia. Tym wydarzeniem organizatorzy zamknęli pierwszą edycję Gault & Millaut Tour w Polsce.

70 stron

Wybory, wybory, wybory... Życie to sztuka podejmowania decyzji. Państwo już wiedzą, ja jeszcze nie, w jakiej rzeczywistości obudzimy się po 25 października. Ale w politykę mieszać się nie będę, w tym numerze „Food Service” relacjonujemy bowiem znacznie przyjemniejsze wybory – te, którymi żyła w ostatnich tygodniach branża gastronomiczna.

Rozmaite ciała jurorskie wybierają co jakiś czas najlepszego kucharza. Albo sommeliera. Zawsze jest on tym „najlepszym”, bo jakiegoż innego przymiotu można tu użyć? I dobrze się dzieje, niechaj nasi spece od „jadła i popitki” czują się docenieni, bo to dla nich ogromna motywacja do rozwoju, ale też niezastąpiona lekcja dyscypliny i logistycznego treningu. Czujnemu jurorskiemu oku nie umknie ani minuta spóźnienia, ani jeden okruch pozostawiony na stole lub choćby niegospodarnie wykorzystany produkt. Te twarde reguły konkursowej gry nie odstraszą kucharzy uodpornionych na stres, którzy w małym palcu mają nowoczesne techniki i klasyczne połączenia smakowe. Tych najlepszych z najlepszych kucharzy mamy nad Wisłą coraz więcej.

Pod koniec września kibicowaliśmy drużynom startującym w najsłynniejszych potyczkach kulinarnych – w Kulinarnym Pucharze Polski. Targi Polagra i towarzysząca im finałowa gala Pucharu ściągają co roku do Poznania śmietankę branży gastronomicznej, nie tylko tej rodzimej. KPP jak magnez przyciąga ambitnych młodych kuchmistrzów, którzy, aby zaprezentować się przed międzynarodowym jury w Poznaniu, muszą najpierw wygrać regionalne, nominowane do Pucharu konkursy. W tym roku największą determinacją i talentem wykazał się duet śmiałków z restauracji Art Déco w Hotelu Spa Dr Irena Eris Polanica Zdrój – Rafał Grzegorzek i Tomasz Gełesz. Powtórzyli oni sukces kolegów z pracy, Przemysława Gryza i Łukasza Ziętka, którzy to w ubiegłorocznej edycji KPP także stanęli na najwyższym podium (str. 28).

W innego typu rywalizacji zmierzyły się ekipy startujące w 8. już edycji Wine & Food Noble Night. To konkurs z rozmachem, jakiego nie zobaczymy nigdzie indziej – dania kucharzy ocenia publiczność licząca blisko 1000 osób, a szefowie kuchni wraz z pomocnikami muszą podczas jednego wieczoru wydać ponad 350 przystawek i 350 dań głównych. Nic więc dziwnego, że zazwyczaj do „Nobla” startują restauracje hotelowe, które wydawki na tak dużą skalę opanowane mają niczym tabliczkę mnożenia. Tym większym zaskoczeniem i radością była tegoroczna wygrana niewielkiej sopockiej restauracji Bulaj. Artur Moroz i Paweł Chomentowski okazali się mistrzami logistyki i tak zaplanowali pracę, że daniem głównym zachwycili większość zgromadzonych na warszawskim Służewcu gości. W kategorii „przystawka” triumfował zaś szef Maciej Majewski ze stołecznej Le Victoria Brasserie Moderne. Rozmowę ze zwycięzcami przeczytacie na stronie 40. Jeśli sądzicie, że to koniec emocji... o nie, gotujcie się na więcej. Ledwie zakończyli swoje regionalne tour, a już szykują się do wielkiej gali. Mowa o organizatorach Gault & Millau, którzy pod koniec września przyznali w Gdańsku nagrody dla najlepszych szefów z Pomorza, Kujaw, Mazur, Warmii, Suwalszczyzny i Podlasia (str. 42). Mieliśmy nosa, zapraszając na naszą okładkę Adama Woźniaka z Mercato. Inspektorzy Żółtego Przewodnika uznali go bowiem za Szefa Roku wyżej wymienionych regionów. Gratulacje! Tymczasem nie możemy się już doczekać, którzy z szefów będą zimą i przez cały kolejny rok dumnie nosić najwięcej czapek.

To jeszcze nie wszystko. Na koniec perełka. Do Polski wraca Bocuse d’Or, a gdy czytacie to wydanie „Food Service”, wiemy już, kto wygrał polskie eliminacje tego konkursu (str. 14). Czy mamy szansę na pojedynek na szczeblu europejskim? Sądząc po wprawie, jaką mają obecnie nasi kucharze startujący w różnorodnych krajowych potyczkach, wcale bym się nie zdziwiła. Ale czy tak się stanie, dowiecie się z kolejnych wydań „Food Service”.



Agata Godlewska
redaktor naczelna
"Foodservice"
Agata Godlewska

  • O magazynie

    Miesięcznik z branży HoReCa - Food Service, czasopismo specjalistyczne skierowane do właścicieli, kadry kierowniczej, barmanów oraz szefów kuchni placówek gastronomicznych tj. restauracji, barów, kawiarni, hoteli oraz innych placówek zbiorowego żywienia, pragnący poszerzać swą wiedzę, rozwijać umiejętności, a w ten sposób podnosić standard swoich usług.

    Periodyczność: miesięcznik
    Nakład: 9000 egzemplarzy, kontrolowany przez Związek Kontroli Dystrybucji Prasy (ZKDP)
    Dystrybucja: wysyłka imienna przez Pocztę Polską oraz firmę InPost (8000 egz.), dystrybucja w sieci Empik na terenie całego kraju (1000 egz.)

  • Co zawiera prenumerata magazynu

    dziesięć egzemplarzy magazynu,
    E-wydania - darmowy dostęp do cyfrowej wersji magazynów poprzez dedykowaną aplikację na urządzenia mobilne (App Store , Google Play),
    rabaty na uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez wydawnictwo,
    darmową wysyłkę

  • Gdzie moge zakupić magazyn

    zakup online poprzez sklep.media.com.pl
    poprzez formularz prenumeraty w wersji PDF
    zakup egzemplarzy w salonach Empik
    kontakt bezpośredni do opiekuna produktu
    Piotr Łukowski

  • Strony internetowe związane z magazynem
  • Wydarzenia związane z magazynem

    Konferencje pod egidą magazynu
    kontakt w sprawie wydarzeń
    Anna Pastor
    Katarzyna Wlostowska Monika Łojek

  • Dostępna przestrzeń reklamowa

    Pobierz najnowsze media reklamowe dla magazynu "Foodservice"
    kontakt w sprawie reklamy i sponsoringu
    Monika Łojek Anna Piskorz Nataliia Giermuda

  • Kontakt z Redakcją

    Agata Godlewska

  • Historia magazynu

    Food Service - wydawany od 1994 r. prestiżowy magazyn specjalistyczny skierowany do szefów kuchni, właścicieli oraz kadry zarządzającej renomowanych placówek gastronomicznych oraz hoteli. Na stałe z redakcją współpracują m.in. szef kuchni Adam Chrząstowski, Master Sommelier Adam Pawłowski oraz prof. Jarosław Dumanowski. „Food Service” jest częścią sieci profesjonalnych magazynów wydawanych pod tym samym tytułem w Polsce, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Rosji, Indiach. Redaktor naczelną magazynu jest Agata Godlewska.

  • Stopka magazynu

    Stopka magazynu Foodservice

x

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 VFP Communications Ltd.