¬ Zbyt pewny siebie - nigdy. Niepewny - zawsze.

Szef kuchni z niespożytą energią. Nie przestaje mówić, nie przestaje gestykulować. Do gotowania podchodzi przez pryzmat nauki, bo o produkcie musi wiedziec wszystko. I choć urodził się we Włoszech, w restauracji Senses prezentuje smaki bliskie polskiemu sercu. Jak sam mówi, dopiero zaczyna mieć pewność siebie, która pozwala mu stawiać czoła własnym lękom.

¬ Wspomnienie na talerzu.
Kolejna edycja Kongresu Gastronomicznego odbyła się na początku lutego w stolicy Hiszpanii. Na scenie Palacio Municipal nie zabrakło braci Roca, Eleny Arzak, Daniela Pattersona czy Davida Muñoza. Szefowie kuchni opowiadali nie tylko o tym, jak osiągnąć, ale też jak utrzymać sukces.

¬ Angielski kucharz.
Amaro, Kuter, Hieronimczak, Trisno, Przybysz, Olma to tylko nieliczni spośród kucharzy, którzy z Wysp Brytyjskich przywieźli do Polski doświaczenie, wiedzę i marzenia. Wielu odniosło tam sukces, inni wrócili z tęsknoty za nim do kraju. Przedstawiam historię dwóch szefów kuchni, którzy "dali radę" na obczyźnie. Przed państwem Grzegorz Olejarka i Arek Bober w rozważaniach o rodzinie, pieniądzach i wierze we własną siłę.

¬ Wszystko się kręci wokół jedzenia.
Zaczynał jako bloger kulinarny i dziennikarz. W międzyczasie został prawnikiem. Będą po drugiej stronie barykady, wścieka się, gdy danie stygnie, a gość robi zdjęcia i wstukuje kod Wifi. O tym, jak z miłośnika stał się profwsjonalistą, rozmawiamy z Mikaelem Jonssonem, szefem kuchni restauracji Hedone w Londynie.

¬ Szacunek nie agresja.
Dawno, dawno temu w programach kulinarnych pojawiała się urocza pani domu oraz miły szef kuchni, którzy uczyli nas, jak upiec doskonałą świąteczną pieczeń albo zrobić idealny suflet. Uśmiechnięci, pokazujący krok po kroku, co mamy robić - cierpliwi przewodnicy, przyjaźnie nastawieni do swoich nieporadnych uczniów. Niestety, te czasy minęły. Teraz w kulinarnych show króluja zueplnie inne postaci.

82 strony

Bohaterem aktualnego wydania „Food Service” jest Andrea Camastra, szef kuchni restauracji Senses, która istnieje dopiero od roku, ale już zdążyła namieszać na warszawskim rynku gastronomicznym. Senses – według wielu – było niemalże pewniakiem w tegorocznym rozdaniu gwiazdek Michelina. Czerwony przewodnik nie przeoczył talentu Andrei, umieścił restaurację w swoich rekomendacjach, ale jeszcze bez wyróżnienia gwiazdką. Trzymamy kciuki za ten sukces w kolejnych latach. Tymczasem z Andreą Camastrą przeprowadziliśmy kilkugodzinną rozmowę (to szef kuchni, który opowiadać nie przestaje), którą przeczytacie na 28 stronie magazynu.

Wychowany we Włoszech Andrea opowiada o tym, gdzie poznawał polskie produkty i w jaki sposób na co dzień reinterpretuje kuchnię polską. Dzięki stałej współpracy z naukowcem jest w stanie kontrolować jakość składników, utrzymując jej powtarzalność. Załączone do wywiadu przepisy Andrei (a są to wersje uproszczone) dają pojęcie o poziomie zaawansowania pracy, jaka włożona jest w przygotowanie dań. To niecodzienna przygoda z gastronomią, którą warto przeżyć. Tymczasem w Hiszpanii odbyła się kolejna edycja międzynarodowego kongresu Madrid Fusión, który redakcja „Food Service” co roku odwiedza. Tegoroczne wykłady skupiały się na holistycznym podejściu do restauracji, tzn. na projektowaniu doświadczenia na różnych polach jej funkcjonowania – od serwisu, poprzez jedzenie i wspomnienia z nim związane, po nowatorskie sposoby podawania wina. Podczas kongresu publiczność ekscytował m.in. ekscentryczny David Muñoz, a podziw budził szanowany w branży Joan Roca. Całość relacji z Madrytu autorstwa Patrycji Siwiec przeczytacie na stronie 38.

Nie możecie też pominąć fotorelacji ze zorganizowanej przez „Food Service” konferencji „Czas na rozwiązania”, która odbyła się w lutym w warszawskim hotelu Regent. Jest nam niezmiernie miło, że swoją obecnością zaszczyciło nas ponad 220 osób, to więcej niż przy okazji pierwszej edycji tego wydarzenia. Otrzymaliśmy wiele pozytywnych komentarzy dotyczących strony merytorycznej i organizacyjnej, za co w imieniu całego zespołu VFP Communications serdecznie dziękuję. Już zbieramy wnioski i szykujemy pomysły na przyszły rok, by było jeszcze ciekawiej!

Na koniec polecam rozmowę z Wojciechem Modestem Amaro, którą przeprowadziliśmy na gorąco w dniu ogłoszenia listy wyróżnionych przez Michelina restauracji. Atelier Amaro utrzymało jedną gwiazdkę, czego serdecznie gratulujemy. Wszyscy co prawda mieli apetyty na więcej, jednak Amaro chłodno przyznaje, że musimy stąpać twardo po ziemi. Polska gastronomia rozwija się i jest na dobrej drodze do większych sukcesów, ale ciągle wyzwaniem pozostaje dla nas powtarzalność. Amaro podkreślił, jak ważne jest mówienie o swojej pracy z dumą i pewnością siebie, bo szczerość na talerzu jest najważniejsza. Życzę, aby goście polskich restauracji zawsze mogli ją poczuć.



Agata Godlewska
redaktor naczelny
"Food Service"
Agata Godlewska

  • O magazynie

    Miesięcznik z branży HoReCa - Food Service, czasopismo specjalistyczne skierowane do właścicieli, kadry kierowniczej, barmanów oraz szefów kuchni placówek gastronomicznych tj. restauracji, barów, kawiarni, hoteli oraz innych placówek zbiorowego żywienia, pragnący poszerzać swą wiedzę, rozwijać umiejętności, a w ten sposób podnosić standard swoich usług.

    Periodyczność: miesięcznik
    Nakład: 9000 egzemplarzy, kontrolowany przez Związek Kontroli Dystrybucji Prasy (ZKDP)
    Dystrybucja: wysyłka imienna przez Pocztę Polską oraz firmę InPost (8000 egz.), dystrybucja w sieci Empik na terenie całego kraju (1000 egz.)

  • Co zawiera prenumerata magazynu

    dziesięć egzemplarzy magazynu,
    E-wydania - darmowy dostęp do cyfrowej wersji magazynów poprzez dedykowaną aplikację na urządzenia mobilne (App Store , Google Play),
    rabaty na uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez wydawnictwo,
    darmową wysyłkę

  • Gdzie moge zakupić magazyn

    zakup online poprzez sklep.media.com.pl
    poprzez formularz prenumeraty w wersji PDF
    zakup egzemplarzy w salonach Empik
    kontakt bezpośredni do opiekuna produktu
    Piotr Łukowski

  • Strony internetowe związane z magazynem
  • Wydarzenia związane z magazynem

    Konferencje pod egidą magazynu
    kontakt w sprawie wydarzeń
    Anna Pastor
    Katarzyna Wlostowska Monika Łojek

  • Dostępna przestrzeń reklamowa

    Pobierz najnowsze media reklamowe dla magazynu "Foodservice"
    kontakt w sprawie reklamy i sponsoringu
    Monika Łojek Anna Piskorz Nataliia Giermuda

  • Kontakt z Redakcją

    Agata Godlewska

  • Historia magazynu

    Food Service - wydawany od 1994 r. prestiżowy magazyn specjalistyczny skierowany do szefów kuchni, właścicieli oraz kadry zarządzającej renomowanych placówek gastronomicznych oraz hoteli. Na stałe z redakcją współpracują m.in. szef kuchni Adam Chrząstowski, Master Sommelier Adam Pawłowski oraz prof. Jarosław Dumanowski. „Food Service” jest częścią sieci profesjonalnych magazynów wydawanych pod tym samym tytułem w Polsce, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Rosji, Indiach. Redaktor naczelną magazynu jest Agata Godlewska.

  • Stopka magazynu

    Stopka magazynu Foodservice

x

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 VFP Communications Ltd.