• Mistrzowie stolika
"Chłopczyku! Godność ludzka to jest bardzo piękna rzecz, ale nie dla kelnera" - powiedział Fornalski do Romana Boryczki w kultowym filmie "Zaklęte Rewiry". A jak jest dziś? Spytaliśmy ośmiu kelnerów o to, co ich najbardziej pociąga w tym zawodzie.

• Sieci kawiarni prą naprzód
Pod koniec 2017 r. 80 wiodących marek kawiarni w Europie zwiększyło liczbę swoich lokali o 7 proc. Firmy z pierwszej trójki jeszcze bardziej umocniły swoje pozycje - Costa Coffee dochodzi już do 3000 lokali.

• Noma: najlepsze miejsce do pracy
Rozmowa Lisy Abend, dziennikarki i reporterki kulinarnej, z René Redzeoim, szefem kuchni i współwłaścicielem kopenhaskiej restauracji Noma, która odbyła się podczas tegorocznej edycji konferencji "Parabere Forum" w Malmö na początku marca. Rozmowy wysłuchała dla nas Małgorzata Minta.

• Daj się znaleźć w sieci - cz. 2
Ten odcinej poświęcony będzie kolejnym kanałom, za pomocą których możemy trafiać do naszych potencjalnych klientów. Skupimy się na reklamie displayowej, portalach społecznościowych oraz możliwościach, jakie dają narzędzia analityczne.

• Miejsce szczególne
Terroir to cyklicznie organizowane spotkanie branżowe łączące szefów kuchni, restauratorów, producentów żywności i napojów oraz dziennikarzy kulinarnych. 27 maja w Warszawie odbyła się jego Polska edycja.

90 stron

Coraz częściej z inicjatywy pojedynczych osób polska kuchnia i jej szefowie mają szansę pokazać się na arenie międzynarodowej lub też zagraniczne imprezy zawitać do naszego kraju. W tym numerze „Food Service” zdajemy wam relację z różnorodnych takich wydarzeń, podczas których rodzima gastronomia zaistniała w kontekście międzynarodowym. Od kilku miesięcy informowaliśmy już o trwających eliminacjach do Bocuse d’Or. W końcu odbył się europejski etap w Turynie, gdzie na scenie pośród zawodników z wielu krajów w szranki stanęli Dawid Szkudlarek i Maciej Pisarek. Osobą, która w Polsce ożywiła konkurs, jest Jacek Krawczyk. Wiele miesięcy temu zaryzykował i podjął się organizacji polskich eliminacji do Bocuse d’Or mimo złej sławy, jaką w naszym kraju zostawiła po sobie poprzednia edycja. Kilka stron dalej możecie przeczytać relację na gorąco z Turynu autorstwa Adama Chrząstowskiego – jednego z jurorów konkursu. I choć Dawidowi Szkudlarkowi nie udało się zakwalifikować do pierwszej dziesiątki i nie pojedzie on na wielki finał do Lyonu, to jednak ważne, że konkurs odzyskał swój blask i już dziś można myśleć o przygotowaniach do kolejnej edycji. Bo mądrych wniosków z polskiego startu z pewnością nie brakuje. Pod koniec maja w Warszawie odbyło się Terroir Forum – edycja słynnego wydarzenia, które funkcjonuje w Kanadzie i o którym pisaliśmy niedawno w „Food Service”. Z dumą przyjęliśmy wiadomość, że po Budapeszcie to właśnie nasz kraj – dzięki inicjatywie Matyldy Grzelak, Olgi Badowskiej i Joanny Drzazgi – będzie gospodarzem kolejnego sympozjum. Do Warszawy przyjechali szefowie kuchni i kulinarni aktywiści z różnych stron świata, którzy przez kilka dni poprzedzających konferencję poznawali polskie tradycje, historię i miejsca związane z kulinariami. Odwiedzili też wiele restauracji – od baru mlecznego po Atelier Amaro. Kulminacją ich wizyty było niedzielne forum oraz niezwykła poniedziałkowa kolacja, podczas której zagraniczni szefowie połączeni w pary z polskimi zaserwowali „Menu in Progress”, złożone z polskich składników. Wspaniałe wydarzenie, szkoda tylko że podczas konferencji udało mi się dostrzec wśród publiczności tylko jednego szefa kuchni, który nie występował tego dnia na scenie Terroir…
W tym wydaniu „Food Service” Basia Starecka zdaje nam szczegółową relację z koreańskiej wyspy Jeju, którą polskimi produktami podbił Maciej Nowicki. Mowa o Jeju Food & Wine Festival, na którym z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza pojawił się w zeszłym roku Aleksander Baron, w tym zaś szef kuchni z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Zaserwował on danie według przepisu z pierwszej polskiej książki kucharskiej „Compendium Ferculorum”. Z tego, co wiemy, bardzo przypadło ono do gustu koreańskim gościom, a Maciej dostał propozycję poprowadzenia kulinarnego show w jednej z popularnych stacji.
W dziale „Aktualności” wspominamy również wystąpienie Ernesta Jagodzińskiego i Mariusza Pieterwasa na sympozjum Chef Days w Graz. Ich prezentacja dotyczyła rodzimej kuchni i produktów, a szefowie przygotowali autorskie dania Ernesta Jagodzińskiego z jego restauracji Autentyk.
Jak widać, reprezentanci polskiej kuchni coraz częściej i chętniej dzielą się swoją wiedzą poza granicami kraju, gdzie polskie produkty czy dania nie są wcale dobrze znane. Nic więc dziwnego, że mają szansę wyróżnić się na tle innych popularnych kuchni narodowych – są przecież równie smaczne, jednocześnie jak bardzo zaskakujące.



Agata Godlewska
redaktor naczelna
"Food Service"
Agata Godlewska

  • O magazynie

    Miesięcznik z branży HoReCa - Food Service, czasopismo specjalistyczne skierowane do właścicieli, kadry kierowniczej, barmanów oraz szefów kuchni placówek gastronomicznych tj. restauracji, barów, kawiarni, hoteli oraz innych placówek zbiorowego żywienia, pragnący poszerzać swą wiedzę, rozwijać umiejętności, a w ten sposób podnosić standard swoich usług.

    Periodyczność: miesięcznik
    Nakład: 9000 egzemplarzy, kontrolowany przez Związek Kontroli Dystrybucji Prasy (ZKDP)
    Dystrybucja: wysyłka imienna przez Pocztę Polską oraz firmę InPost (8000 egz.), dystrybucja w sieci Empik na terenie całego kraju (1000 egz.)

  • Gdzie znajdę wydanie?

    Wejdź na stronę: www.e-wydania.media.com.pl
    W styczniu 2024 r. wstrzymano wydawanie mgazynu.
    kontakt bezpośredni do opiekuna produktu
    Piotr Łukowski

  • Strony internetowe związane z magazynem
  • Dostępna przestrzeń reklamowa

    Pobierz najnowsze media reklamowe dla magazynu "Foodservice"
    kontakt w sprawie reklamy i sponsoringu
    Anna Piskorz

  • Kontakt z Redakcją

    Monika Jankowska-Kapica

  • Historia magazynu

    Food Service - wydawany od 1994 r. prestiżowy magazyn specjalistyczny skierowany do szefów kuchni, właścicieli oraz kadry zarządzającej renomowanych placówek gastronomicznych oraz hoteli. Na stałe z redakcją współpracują m.in. szef kuchni Adam Chrząstowski, Master Sommelier Adam Pawłowski oraz prof. Jarosław Dumanowski. „Food Service” jest częścią sieci profesjonalnych magazynów wydawanych pod tym samym tytułem w Polsce, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Rosji, Indiach. Redaktor naczelną magazynu jest Agata Godlewska.

x

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 VFP Communications Ltd.